C O L O S E U M
JanusPablo.blog.interia.pl
Notki
Muzeum Powstania Warszawskiego 2008-07-31
Muzeum Powstania Warszawskiego
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 31 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1853
- Ignacy Łukasiewicz zapalił publicznie lampy naftowe na sali operacyjnej szpitala miejskiego we Lwowie.
1919 - Sejm RP ratyfikował traktat wersalski.
1920 - Armia Czerwona zajęła twierdzę Brześć nad Bugiem.
1924 - rząd polski i radziecki podpisały w Moskwie ostateczny protokół w sprawie przebiegu linii granicznej pomiędzy oba państwami.
1928 - w Amsterdamie Halina Konopacka zdobyła dla Polski pierwszy złoty medal olimpijski.
1932 - Janusz Kusociński zdobył na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles złoty medal w biegu na 10 km z wynikiem 30:11,4.
1934 - Stefan Starzyński nominowany na komisarycznego prezydenta Warszawy.
1944 - dowódca AK Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz rozpoczęcia 1 sierpnia 1944 powstania warszawskiego.
1955 - w Warszawie rozpoczął się V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów.
1959 - Ministerstwo Handlu Wewnętrznego PRL ogłosiło zarządzenie, zgodnie z którym poniedziałek stał się "dniem bezmięsnym".
2004 - otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wydarzenia na świecie 
432 - św. Sykstus II wybrany na papieża.
1009 - Sergiusz IV papieżem.
1498 - Krzysztof Kolumb odkrył wyspę Trynidad.
1909 - hiszpańskie władze stłumiły strajk generalny zorganizowany w Barcelonie przez anarchistów i socjalistów. Padło 100 ofiar śmiertelnych.
1914 - I wojna światowa: Niemcy wysunęły ultimatum wobec Francji.
1919 - w Niemczech powstała Republika Weimarska.
1932 - wybory do Reichstagu wygrała NSDAP, zdobywając 37,7% głosów.
1954 - szczyt K2 w Himalajach został zdobyty po raz pierwszy przez ekspedycję włoską pod przewodnictwem Ardito Desio.
1961 - Irlandia zgłosiła wniosek o członkostwo w EWG.
1991 - w Moskwie prezydenci George H. W. Bush i Michaił Gorbaczow podpisali układ rozbrojeniowy START I.
2006 - Fidel Castro przekazał tymczasowo władzę nad Kubą swojemu bratu, Raúlowi. 

Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum w Warszawie poświęcone powstaniu warszawskiemu (1944).

Muzeum zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania, 31 lipca 2004 r. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL.

Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania warszawskiego oraz historii i dorobku Polskiego Państwa Podziemnego. Gromadzi zbiory poświęcone tym zagadnieniom. Inicjatywą Muzeum jest również utworzenie Archiwum Historii Mówionej gromadzącego nagrania wspomnień uczestników powstania.

Ekspozycja w Muzeum została przyjęta przez recenzje i opinię publiczną pozytywnie, jako nowatorska w dziejach muzealnictwa polskiego. Wykorzystuje najnowsze techniki audiowizualne pozwalające na interaktywne uczestniczenie w oglądaniu eksponatów.

Dyrektorem Muzeum jest Jan Ołdakowski. 

Mur Pamięci

W otaczającym Muzeum Parku Wolności znajduje się szczególne upamiętnienie wszystkich poległych powstańców – Mur Pamięci. Na liczącym 156 m długości Murze wyryte są nazwiska blisko 10 000 powstańców, którzy zginęli w walkach w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Lista ta jest nieustannie uzupełniana, cały czas przyjmowane są nowe zgłoszenia. Nazwiska są weryfikowane na podstawie dokumentów archiwalnych, listu Czerwonego Krzyża i innych źródeł. Umieszczane są w tzw. systemie holenderskim, w ponumerowanych kolumnach, w porządku alfabetycznym.

Drukowane listy nazwisk z numerami są dostępne w Muzeum, pełny zestaw nazwisk dostępny jest również za pośrednictwem Internetu. 

Edukacja 
Jednym z najważniejszych celów Muzeum Powstania Warszawskiego jest edukacja.

Od stycznia 2005 roku Centrum Edukacyjne Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi lekcje muzealne z historii i języka polskiego, dla wszystkich typów szkół, również dla grup przedszkolnych. Zajęcia zostały przygotowane i opracowane przez zespół ekspertów z bogatym doświadczeniem w nauczaniu. Lekcje są dostosowane do wieku uczestników. Zajęcia odbywają się w Sali Małego Powstańca, przeznaczonej specjalnie dla dzieci, jedynej tego rodzaju w Polsce.

Centrum Edukacyjne prowadzi także inne projekty: happeningi historyczne, młodzieżowe projekty badawcze, dokumentacyjne i wydawnictwa (np. płyta Czuwaj Wiaro! zespołu Dzieci z Brodą). Publikowane są różnorodne pomoce do tej nauki: kompendia, plany lekcji, ćwiczenia i materiały multimedialne. Organizowane są także szkolenia i kursy dla nauczycieli.

Strona główna muzeum
http://www.1944.pl/

źródło: wikipedia
1656 bitwa pod Warszawą 2008-07-30
1656 bitwa pod Warszawą
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 30 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1656 - zakończyła się bitwa warszawska. Oddziały polskie zostały pokonane przez Szwedów.
1920 - Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski ogłosił Manifest do polskiego ludu roboczego miast i wsi, w którym zapowiedział utworzenie polskiej republiki radzieckiej.
1985 - pierwszy koncert Depeche Mode w Polsce, na warszawskim Torwarze.

Wydarzenia na świecie
1419 - wojny husyckie: pierwsza defenestracja praska.
1825 - odkryto wyspę Malden.
1914 - I wojna światowa: w Rosji ogłoszono powszechną mobilizację.
1930 - w finale pierwszych Mistrzostw Świata w piłce nożnej Urugwaj pokonał Argentynę 4:2.
1941 - w Londynie podpisano układ Sikorski-Majski.
1946 - w Moskwie rozwiązano Związek Patriotów Polskich.
1956 - zdanie In God We Trust (W Bogu pokładamy ufność) uznano za oficjalną dewizę USA.
1963 - podwójny agent Kim Philby uciekł do ZSRR.
1966 - w pierwszym transmitowanym przez telewizję finale piłkarskich Mistrzostw Świata Anglia wygrała z Niemcami 4:2.
1971 - Apollo 15 wylądował na Księżycu.
1971 - otwarcie w Watykanie przez Pawła VI nowoczesnej Auli Pawła VI
1980 - powstało niepodległe państwo Vanuatu. 

Bitwa pod Warszawą miała miejsce w dniach 28-30 lipca 1656 podczas II wojny północnej.

Pod względem liczby kombatantów, była to największa bitwa w dziejach wojen polsko-szwedzkich rozegrana w czasie tzw. Potopu szwedzkiego. Wojska polskie-litewskie posiadające 18 armat, liczące 24 tys. żołnierzy regularnych, w tym 20 tys. jazdy (tylko 950 husarii) i ok. 4 tys. piechoty (ugrupowanej w 2 roty i 4 pułki) oraz 10 tys. pospolitego ruszenia i 2 tys. Tatarów stoczyły trzydniową bitwę z armią szwedzko-brandenburską posiadającą aż 47 armat, liczącą około 19 tys. doświadczonych żołnierzy regularnych (w tym 6,500 piechoty i 12,500 kawalerii - gł. rajtarów - oraz dragonów). 

Piechota szwedzko-brandenburska ugrupowana była w 15 brygad, kawalerię stanowiły 53 skwadrony (w tym 2 skwadrony doskonałej jazdy fińskiej, 1 jazdy polskiej pod wodzą Sadowskiego, 1 szwedzkiej Leibgwardii konnej, 3 Leibgwardii elektora oraz 46 skwadronów rajtarii), a dragonię tworzyło 7 skwadronów (w tym 2 to polska dragonia księcia Radziwiłła, a 1 to dragonia fińska). 
Bitwę wygrali Szwedzi i Brandenburczycy, jednak armia polsko-litewska nie została rozbita i zdołała w porę wycofać się na drugi brzeg Wisły, tracąc jedynie niewielką część swojej artylerii.

Po bitwie

Największa w dziejach wojen polsko-szwedzkich bitwa zakończyła się porażką armii Rzeczypospolitej, ale dzięki decyzji Jana Kazimierza o odwrocie, Polacy i Litwini ponieśli stosunkowo niewielkie straty. Po południu 30 lipca zwołana została narada wojenna Zamku Królewskim. W sytuacji rozdzielenia polskich sił - piechota, pospolite ruszenie i niewielka część jazdy przeprawiły się na lewy brzeg Wisły, podczas gdy większość jazdy pozostała na prawym brzegu - Jan Kazimierz zdecydował się opuścić Warszawę. Mocno sprzeciwili się temu królowa Ludwika Maria, kanclerz wielki koronny Stefan Koryciński oraz wojewoda łęczycki Jan Leszczyński. Królowa groziła nawet, że jeśli król wraz z armią opuszczą miasto, to ona zostanie i będzie bronić stolicy wraz ze swoim fraucymerem. Jan Kazimierz uległ jednak panującej powszechnie panice i nie zdoławszy zapewnić odpowiedniej ewakuacji sprzętu, a szczególnie dział, przed wieczorem opuścił Warszawę. 

Armia polsko-litewska straciła w bitwie 2 tysiące ludzi, a armia szwedzko-brandenburska - około tysiąca. Choć Tatarów było jedynie 2000, wyraźnie dali o sobie znać, urywając elektorowi aż 200 wozów nie ponosząc przy tym zbyt wielkich strat.

Stefan Czarniecki jeszcze 31 lipca toczył utarczki z nieprzyjacielem, po czym cofnął się na południe lewym brzegiem Wisły. Warszawa 3 sierpnia znów znalazła się pod obcą okupacją, jednak rozdzielone na trzy części siły polsko-litewskie wkrótce znów się połączyły i ruszyły do działań ofensywnych.

Kolejna okupacja stolicy była krótka, ale bardzo dotkliwa dla polskiej kultury. Okupanci zaraz po wkroczeniu do miasta przystąpili do intensywnego rabunku, wywożąc z Warszawy wyposażenie kościołów i pałaców magnackich, nie oszczędzając także Zamku Królewskiego. Wywieziona z Zamku biblioteka Wazów stała się zaczątkiem Biblioteki Królewskiej w Sztokholmie.

Bitwa warszawska pokazała, jak niebezpieczny był dla Polski sojusz szwedzko-brandenburski, który odebrał nadzieje na szybkie zakończenie wojny. Zwycięstwo, poza zajęciem Warszawy i Radomia niewiele dało Karolowi Gustawowi, który pomimo sojuszu z Brandenburgią nie był w stanie zapanować nad wzburzonym krajem.

Bitwa pod Warszawą zyskała sobie szczególne miejsce w pruskiej historiografii, gdyż historycy tego państwa uznali ją za pierwsze wielkie zwycięstwo oręża pruskiego i za kolebkę sławy i potęgi Prus. Bitwa ta według pruskich historyków stała się wstępem do zrzucenia przez Hohenzollernów lennej zależności wobec Rzeczypospolitej.

Bitwa polsko-szwedzka oprócz bitwy na warszawskiej Pradze miała miejsce w dzisiejszym rejonie pasa startowego na Bemowie, stąd dawna nazwa tego miejsca Górki Szwedzkie.

źródło: wikipedia
NASA 2008-07-29
NASA
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 29 lipca 
Wydarzenia w Polsce 
1423
- Władysław Jagiełło w Przedborzu nad Pilicą nadał Łodzi praw miejskich, w tym prawo odbywania targów we środy i dwóch jarmarków rocznie
1921 - w Prószkowie koło Opola zanotowano najwyższą na terenie obecnej Polski temperaturę powietrza (+ 40,2°C) (zobacz rekordy temperatury w Polsce).
1979 - w Gdańsku powstał Ruch Młodej Polski.
1989 - Mieczysław Rakowski został I sekretarzem KC PZPR.
2005 - ruszyła budowa autostrady A1.

Wydarzenia na świecie
587 p.n.e. - wojska króla babilońskiego Nabuchodonozora II zdobyły i splądrowały Jerozolimę.
1014 - wojska cara Samuela rozbite przez armię dowodzoną przez cesarza Bazylego II Bułgarobójcę w bitwie w wąwozie Strumy.
1030 - w bitwie pod Stiklestad poległ król Norwegii Olaf II Święty.
1588 - w bitwie pod Gravelines flota angielska zadała poważne straty hiszpańskiej Wielkiej Armadzie.
1693 - Francja pokonała Ligę Augsburską w bitwie pod Neerwinden.
1830 - abdykował Karol X Burbon.
1858 - Japonia i Stany Zjednoczone podpisały pierwszy traktat handlowy.
1899 - podpisano trzy pierwsze konwencje haskie.
1900 - król włoski Humbert I zamordowany przez anarchistę.
1934 - Kurt von Schuschnigg przejął władzę w Austrii.
1957 - założono Międzynarodową Agencję Energii Atomowej.
1958 - w Waszyngtonie utworzono NASA.
1981
- następca tronu Wielkiej Brytanii książę Karol Windsor poślubił lady Dianę Spencer (księżną Diana).
2005 - oficjalnie ogłoszono odkrycie planety karłowatej Eris.

National Aeronautics and Space Administration, NASA (pl. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej) – agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych, ustanowiona 29 lipca 1958 r. na mocy National Aeronautics and Space Act[1].

Oprócz programu lotów kosmicznych agencja jest również odpowiedzialna za długofalowy (zarówno cywilny, jak i wojskowy) program badań przestrzeni kosmicznej. W lutym 2006 r. NASA sama określiła swoje cele, uznając że jej misją jest "utorowanie drogi dla przyszłej eksploracji kosmosu, odkryciom naukowym oraz badaniom z dziedziny aeronautyki"[2].

Przyszłość NASA
Obecnie NASA prowadzi badania powierzchni Marsa i Saturna, a także obserwację Słońca. Inne sondy są aktualnie w trakcie lotu na Merkurego i Plutona. Misje mające na celu badanie Jowisza znajdują się dopiero w fazie planowania.

Natomiast należąca do NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie organizuje misję lądownika Phoenix, który został wystrzelony 4 sierpnia 2007 r., a na Marsie wylądował 27 maja 2008 r. Misja ta ma na celu odnalezienie przypuszczalnych koryt rzecznych na biegunie Marsa. Oprócz tego lądownik ma wykonać również kilka eksperymentów (w tym niektórych zaplanowanych wcześniej dla nieudanego projektu Mars Polar Lander z 1999 r.). Z kolei łazik Mars Science Laboratory, który znajduje się obecnie w trakcie budowy, ma zostać wystrzelony na czerwoną planetę w 2009 r.

W ramach misji New Horizons NASA wystrzeliła w 2006 r. sondę kosmiczną, która planowo ma w 2015 r. dotrzeć do Plutona. Sonda uzyskała tzw. asystę grawitacyjną od Jowisza w lutym 2007 r. i rozpoczęła przeszukiwanie niektórych z księżyców planety oraz sprawdzanie niektórych urządzeń wewnętrznych podczas trwania lotu.

Baza na Księżycu
4 grudnia 2006 r. NASA ogłosiła, że planuje zbudowanie stałej bazy na Księżycu[5]. Scott J. Horowitz powiedział, że celem agencji jest uruchomienie do 2024 r. w pełni funkcjonalnej bazy, która pozwoliłaby na rotacyjne loty załogowe (podobnie jak w przypadku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej). NASA planuje współpracę z innymi agencjami narodowymi przy wypełnianiu tej misji[6].

Człowiek na Marsie
28 września 2007 r. administrator NASA Michael D. Griffin stwierdził, że NASA zamierza wysłać człowieka na Marsa do 2037 r., a w 2057 r.: Powinniśmy obchodzić dwudziestolecie lądowania człowieka na Marsie[7].

źródło: wikipedia
1914 wybuch I wojny światowej 2008-07-28
1914 wybuch I  wojny światowej
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 28 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1895 - delegaci chłopscy na zjeździe w Rzeszowie założyli Stronnictwo Ludowe.
1920 - Armia Czerwona zajęła Białystok.
1920 - Rada Ambasadorów w Paryżu podzieliła Śląsk Cieszyński pomiędzy Polskę i Czechosłowację.
1993 - Polska podpisała konkordat z Watykanem.
2004 - uroczyste sprowadzenie do Polski prochów gen. Antoniego Chruściela ps. Monter, dowódcy powstania warszawskiego.

Wydarzenia na świecie 
1402 - Timur zadał Turkom Osmańskich druzgocącą klęskę w bitwie pod Ankarą, osłabiając ich państwo na około półwiecze.
1794 - rewolucja francuska: przywódcy jakobinów (w tym Maximilien Robespierre) aresztowani i straceni.
1809 - zakończyła się bitwa pod Talavera de la Reyna.
1821 - José de San Martín i jego oddziały wyzwoliły Peru.
1914 - Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii; początek I wojny światowej.
1941 - II wojna światowa: wojska japońskie wkroczyły do Wietnamu, Kambodży i Laosu na podstawie porozumień z rządem francuskim w Vichy.
1975 - Chińska Republika Ludowa - Pakistan, Himalaje - zejście 5-osobowej polskiej wyprawy z Broad Peak Middle, w trakcie którego zginęli Marek Kęsicki, Bohdan Nowaczyk oraz Andrzej Sikorski.
1976 - trzęsienie ziemi w Tangshan w Chinach pochłonęło prawdopodobnie około 800 tys. ofiar (oficjalne dane mówią o 240-255 tys. zabitych).
1977 - Hiszpania złożyła wniosek o wstąpienie do EWG.
2000 - w Katyniu uroczyście otwarto cmentarz polskich i rosyjskich ofiar NKWD.
2005 - IRA oficjalnie ogłosiła koniec walki zbrojnej. 

I wojna światowa - konflikt zbrojny (28 lipca 1914 – 11 listopada 1918)[2] pomiędzy Ententą, do której należały Wielka Brytania, Francja, Rosja, Serbia, Japonia, Włochy (od 1915), Stany Zjednoczone (od 1917) a Państwami Centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię. 

Największy konflikt zbrojny od czasu wojny secesyjnej w Ameryce i wojen napoleońskich na kontynencie europejskim zakończony klęską Państw Centralnych, likwidacją mocarstw Świętego Przymierza i powstaniem w Europie Środkowej i południowej licznych państw narodowych. Mimo ogromu strat i wstrząsu nimi wywołanego wojna ta nie rozwiązała większości konfliktów, co doprowadziło do wybuchu II wojny światowej dwadzieścia jeden lat po zakończeniu I wojny światowej.
Przyczyny wojny i wybuch konfliktu 

Kongres wiedeński, który ukształtował ład terytorialny Europy, całkowicie pomijał dążenia narodów do samostanowienia, zajmując się tylko kwestią zabezpieczenia na jak najdłuższy czas kontrolowanej przez zwycięskie mocarstwa stabilizacji na kontynencie. Przez długi czas postanowienia kongresowe funkcjonowały dzięki istnieniu tzw. "Świętego Przymierza", ale między poszczególnymi mocarstwami europejskimi coraz częściej zaczęło dochodzić do nieporozumień. Zjednoczenie Włoch w roku 1861 i Niemiec w roku 1871, będące wynikiem dążeń nacjonalistycznych, poważnie naruszyło wcześniejszą równowagę sił. W wyniku wojny francusko-pruskiej – 1870, Francja straciła Alzację i Lotaryngię na rzecz Niemiec, co zrodziło w narodzie francuskim chęć odwetu na sąsiedzie i zmazania hańby klęski (ruch ten nazwano rewanżyzmem). Także w Austro-Węgrzech i na Bałkanach dochodziło do licznych spięć na tle etnicznym. Niepokoje te były podsycane szczególnie w południowej części cesarstwa, gdzie mieszkały liczne narody słowiańskie, podatne na doktrynę panslawizmu[4] szerzoną przez Serbię i Rosję[5]. Przeciwieństwem panslawizmu był pangermanizm, którego zwolennicy funkcjonowali w elitach rządowych Niemiec i Austro-Węgier, co prowadziło nieuchronnie do zaognienia konfliktu.

Jednym z czynników, który wpłynął na zwiększenie się współzawodnictwa pomiędzy państwami europejskimi, był imperializm. Wielka Brytania, Niemcy i Francja potrzebowały zamorskich rynków zbytu dla swoich towarów, których produkowano coraz więcej w wyniku postępów rewolucji przemysłowej. Kraje te dokonywały ekspansji gospodarczej w Afryce, Azji i Oceanii. Francja i Anglia zdołały pokojowo rozwiązać wszelkie kwestie sporne dotyczące kolonii. Jednak obydwa te państwa nie potrafiły sobie poradzić z postawą roszczeniową II Rzeszy, która prowadziła agresywną politykę w tym zakresie (m.in. w północnej Afryce), co prowadziło do licznych napięć. Na Bliskim Wschodzie rozpadające się Imperium Osmańskie kusiło sąsiednie Austro-Węgry oraz Rosję, które przygotowywały się do podziału ziem słabnącego sąsiada.

W krajach takich jak Austro-Węgry czy Niemcy dochodziła jeszcze do tego walka pomiędzy kulturą germańską a słowiańską (patrz Kulturkampf). Dla ówczesnych imperiów europejskich kwestia rozwoju i uzyskania przewagi wojskowej nad sąsiadami była sprawą kluczową. Stagnacja w rozumieniu kreatorów polityki imperialnej oznaczać miała jedynie upadek i katastrofę. Taka filozofia była katalizatorem tworzenia się postaw roszczeniowych w stosunkach między państwami oraz dążenia do jak największych cesji terytorialnych.

Większość krajów prowadziła agresywną kampanię propagandową w społeczeństwie, która miała podsycać nienawiść i agresję w stosunku do wroga. Wszelkie kroki dyplomatyczne były traktowane z wielką nieufnością, wszędzie dopatrywano się podstępu.

Zasada domina”
Austro-Węgry wypowiedziały 28 lipca 1914 wojnę Serbii i w tym momencie zaczęła działać "zasada domina" uzasadniona skomplikowanym systemem sojuszy międzynarodowych: 29 lipca Rosja zarządziła częściową mobilizację tylko przeciwko Austro-Węgrom, jako krok poparcia dla Serbii, później ogłosiła jednak powszechną mobilizację. 
Niemcy 31 lipca zagroziły wypowiedzeniem wojny w wypadku, gdyby Rosja przeprowadziła pełną mobilizację. W odpowiedzi na to także Francja ogłosiła mobilizację. 1 sierpnia II Rzesza ogłosiła wojnę z Rosją, a dwa dni później z Francją. Niemiecka inwazja na Belgię, z pogwałceniem jej neutralności, zmusiła Wielką Brytanię do zadeklarowania stanu wojny z Niemcami. Do konfliktu przystąpiły także dominia Wielkiej Brytanii oraz Japonia, która miała z nią umowę sojuszniczą.

źródło: wikipedia
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II 2008-07-27
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 27 lipca 

Wydarzenia w Polsce
1692 - Białystok uzyskał prawa miejskie.
1768 - Rosjanie rozpoczęli oblężenie Krakowa, gdzie broniło się 2 tys. konfederatów barskich.
1915 - W Warszawie utworzono Straż Obywatelską.
1918 - W Lubline decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego został powołany Katolicki Uniwersytet Lubelski.
1920 - Armia Czerwona zajęła twierdzę Osowiec.
1947
- Wincenty Pstrowski ogłosił list otwarty do górników, w którym wzywał do "współzawodnictwa pracy i przekraczania norm".
2006 - W kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej doszło do tąpnięcia. Zginęło czterech górników.

Wydarzenia na świecie
1214 - Stoczono bitwę pod Bouvines.
1320 - Stoczono bitwę pod Miednikami.
1714 - Pierwsze w historii poważne zwycięstwo floty rosyjskiej w bitwie pod Hanko.
1720 - III wojna północna: Rosjanie pokonali Szwedów w morskiej bitwie pod Granhamn.
1778 - Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych: miała miejsce bitwa pod Ushant.
1794 - W wyniku przewrotu (zwanego przewrotem 9 thermidora) aresztowano Maksymiliana Robespierre'a.
1830 - We Francji wybuchła rewolucja lipcowa.
1896 - Guglielmo Marconi przeprowadził pierwszą publiczną próbę radia.
1943 - Dywanowy nalot aliancki na Hamburg spowodował śmierć 40 tysięcy ludzi i obrócił w ruinę centrum miasta i port.
1953 - Podpisano umowę o strefie demarkacyjnej pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową, która zakończyła wojnę koreańską.
1955 - Cypr uzyskał niepodległość.
1990 - Rada Najwyższa Białorusi przyjęła deklarację o suwerenności republiki.
1993 - Cła nałożone przez USA na polską stal uczyniły jej eksport do tego kraju nieopłacalnym.
1993 - Fidel Castro zapowiedział zniesienie kar za posiadanie dolarów.
1993 - Podczas Igrzysk Panamerykańskich w Salamance Kubańczyk Javier Sotomayor ustanowił do dziś niepobity rekord świata w skoku wzwyż - 2,45 m.
2002 - We Lwowie na Ukrainie samolot myśliwski typu Su-27 runął w tłum widzów podczas pokazów lotniczych na lotnisku Skniłów. Zginęło co najmniej 78 osób, a 115 zostało rannych. 

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
(KUL, łac. Universitas Catholica Lublinensis Ioannis Pauli II) – prywatny, katolicki uniwersytet mieszczący się w Lublinie posiadający pełne prawa uczelni publicznej. Założony w 1918, do 1928 pod nazwą Uniwersytet Lubelski, od 16 października 2005, na podstawie uchwały Senatu zatwierdzonej przez Episkopat Polski, uczelnia zmieniła nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. W 1938 roku KUL uzyskał prawo do nadawania stopni naukowych.

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał z inicjatywy ks. Idziego Radziszewskiego, który zbierał fundusze na powstanie katolickiej uczelni w Polsce wśród Polonii w Petersburgu. Na miejsce dla takiej uczelni wybrano właśnie Lublin. W 1918 roku pomysł zyskał akceptację polskich biskupów oraz nuncjusza Stolicy Apostolskiej i 27 lipca 1918 decyzją Zjazdu Biskupów Królestwa Polskiego została powołana uczelnia pod nazwą Uniwersytet Lubelski. Jesienią 1918 roku Uniwersytet rozpoczął działalność i początkowo korzystał z bazy lokalowej seminarium duchownego. Obejmował wtedy 4 wydziały: teologiczny (otwarty w 1919 r.), prawa kanonicznego, prawa i nauk społeczno-ekonomicznych i nauk humanistycznych.

W przedwojennej historii uczelni KUL zdobywał kolejno uprawnienia państwowe, a wkrótce, mimo tego, że miał status uczelni prywatnej, otrzymał także prawo do dotacji państwowych. KUL otrzymał także własny gmach – był to budynek podominikański usytuowany przy Alejach Racławickich w samym centrum miasta.

Prężny rozwój uczelni przerwała niemiecka okupacja. Gmach KUL przemianowano na szpital wojskowy. Część profesorów i studentów wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec, część do obozów koncentracyjnych, część została rozstrzelana. Uniwersytet w trakcie II wojny światowej prowadził tajne nauczanie dla swoich studentów.

Kolejnym trudnym okresem dla katolickiej uczelni były czasy PRL. Uczelnię udało się reaktywować dzięki inicjatywie ks. prof. Antoniego Słomkowskiego. Na uczelni zaczęli wykładać profesorowie przesiedleni z Kresów Wschodnich, głównie z Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Początkowo polskie władze sprzyjały katolickiej uczelni, później jednak stała się ona celem ataków komunistycznych rządów. W 1949 roku zabroniono przyjmowania nowych studentów na niektóre świeckie kierunki, pozbawiono funkcji rektora ks. Słomkowskiego za to, że nie chciał zalegalizować na uczelni komórki młodzieżowej organizacji komunistycznej. Uniwersytet był stale inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa, utrudniano życie studentom i wykładowcom, cenzurowano publikacje uczelni.

Dopiero lata 90. XX wieku przyniosły znaczną poprawę sytuacji. Część pieniędzy KUL zaczął otrzymywać ze Skarbu Państwa, zniesiono cenzurę, uczelnia zaczęła rozwijać bazę dydaktyczną.

Baza akademicka
Budynki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II skupione są w dwóch miejscach Lublina – campus w centrum miasta oraz w zachodniej jego części, przy trasie wyjazdowej do Kraśnika w dzielnicy Konstantynów, zwany Poczekajką. Główny budynek to podominikański kompleks, który Uniwersytet otrzymał jeszcze przed wojną, obok wybudowano budynek naukowo-dydaktyczny Collegium Jana Pawła II (jeden z najwyższych budynków w Lublinie) oraz budynek Kolegium Humanistycznego im. Cypriana Kamila Norwida. W skład bazy lokalowej uczelni wchodzi także odzyskany od Akademii Medycznej budynek przy ulicy Spokojnej (Collegium Iuridicum) i pałac Stasziców. Na Konstantynowie mieszczą się Wydział Matematyczno-Przyrodniczy z laboratoriami, akademiki KUL i hala sportowa. Biblioteka Uniwersytecka KUL ma swoją siedzibę w centrum miasta przy ul. Chopina, w budynkach, które uczelnia otrzymała zaraz po wojnie od Kurii Biskupiej.

źródło: wikipedia
Stanisław ze Szczepanowa, święty, polski duchowny katolicki 2008-07-26
Stanisław ze Szczepanowa, święty, polski duchowny katolicki
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 26 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1030 - Stanisław ze Szczepanowa, święty, polski duchowny katolicki, biskup krakowski, patron Polski (zm. 1079)
1360
- Karol IV Luksemburski przyrzekł Kazimierzowi Wielkiemu nie podejmować starań o zmianę przynależności metropolitalnej biskupstwa wrocławskiego.
1376 - książę Janusz I wydał w Zakroczymiu przywilej dla mieszczan warszawskich na wybudowanie łaźni miejskiej i czerpanie z niej dochodów na potrzeby miasta. Książę zastrzegł sobie prawo do bezpłatnego korzystania z łaźni jeden dzień w tygodniu.
1400 - Władysław Jagiełło zainaugurował działalność odnowionej Akademii Krakowskiej.
1885 - władze pruskie wydały nakaz wysiedlenia z terytorium państwa wszystkich Polaków mających obce obywatelstwo. Początek tzw. rugów pruskich.
1887 - Ludwik Zamenhof opublikował książkę Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny pod pseudonimem Doktor Esperanto.
2006 - otwarto dla ruchu odcinek autostrady A2 z Konina do miejscowości Stryków koło Łodzi.

Wydarzenia na świecie
657 - bitwa pod Siffin.
811 - Bułgarzy pokonali siły Bizancjum w bitwie na przełęczy Virbica.
1745 - Gisden Common koło Guildford: pierwszy mecz krykieta kobiet.
1788 - Nowy Jork ratyfikował konstytucję USA i został 11 stanem USA.
1803 - w Wielkiej Brytanii na trasie Wandsworth-Croydon uruchomiono pierwszą publiczną kolej żelazną.
1847 - Liberia uzyskała niepodległość.
1937 - hiszpańska wojna domowa: zakończyła się bitwa pod Brunete.
1945 - po klęsce wyborczej partii Winstona Churchilla (konserwatystów), premierem Wielkiej Brytanii został szef laburzystów Clement Attlee.
1953 - oddział Fidela Castro zaatakował koszary Moncada.
1956 - Egipt znacjonalizował Kanał Sueski.
1965 - proklamowano niepodległość Republiki Malediwów.
1971 - wystartował statek kosmiczny Apollo 15
1987 - Irlandczyk Stephen Roche wygrał w kolarskim wyścigu Tour de France.
1995 - przedstawiciele krajów Unii Europejskiej podpisali w Brukseli konwencję o Europejskiej Agencji Policyjnej Europol. 

Stanisław ze Szczepanowa (zm. 11 kwietnia 1079 w Krakowie) – polski duchowny katolicki, biskup krakowski, męczennik, święty, patron Polski, a także patron diecezji sandomierskiej.

Pochodzenie i data urodzin Stanisława nie są znane. Według tradycji uznaje się, że urodził się 26 lipca 1030 w Szczepanowie.

Ówczesny biskup krakowski Lambert wyznaczył go na swego następcę. W 1072 za zgodą księcia Bolesława Szczodrego został konsekrowany na biskupa krakowskiego 
Spór między Bolesławem Szczodrym a św. Stanisławem 

Nie są znane dokładne przyczyny sporu, jaki powstał pomiędzy nim a królem. Gall Anonim, piszący swą Kronikę trzydzieści kilka lat po śmierci biskupa Stanisława, doskonale znał przyczyny konfliktu, lecz w swoim dziele świadomie pominął ów wątek. Relacja Galla Anonima pozostaje do dziś jedynym ówczesnym źródłem pisanym. Od Galla dowiadujemy się, że biskup dopuścił się zdrady, za którą król wydał go na śmierć przez obcięcie członków.

Autorem żywota św. Stanisława znanego w 2 wersjach, krótszej Vita minor i dłuższej Vita maior jest Wincenty z Kielczy.

Pierwsza wersja: Wersja pozostawiona przez Wincentego Kadłubka mówi, że stanął w obronie niewiernych żon rycerzy walczących na wyprawie kijowskiej, które król rozkazał okrutnie ukarać, mimo iż ich mężowie im przebaczyli. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego mszy świętej, a gdy ci nie chcieli sam własnoręcznie zamordował świętego.

Druga wersja: Profesor Tadeusz Wojciechowski w swojej pracy z 1904 r. Szkice historyczne jedenastego wieku wysuwa tezę, iż św. Stanisław został skazany za zdradę narodu. Twierdzenie to opiera na Kronice Galla Anonima, gdzie sam autor nazywa go traditor episcopus - zdrajca. Słowo "traditor" jest wieloznaczne. Sam Gall używał go w kilku znaczeniach. W Kronice zastosował je w sumie 13 razy, ale tylko trzykrotnie na określenie zdrady polegającej na konszachtach z nieprzyjacielem zewnętrznym. W średniowiecznej łacinie zdrajców określano częściej słowem "proditor". Według tej tezy przedmiotem sporu pomiędzy Bolesławem Śmiałym a św. Stanisławem były nie "niewierne żony", lecz władza w młodym państwie polskim. Wojciechowski stwierdził, że Stanisław reprezentował inną frakcję polityczną - przeciwną królowi, a pochlebną interesom wielkich feudałów oraz cesarzowi niemieckiemu Henrykowi IV i królowi czeskiemu Wratysławowi. Spisek został odkryty, a Stanisław, na mocy sądu arcybiskupiego, został za zdradę króla skazany na śmierć przez poćwiartowanie członków.

Kult św. Stanisława 

Kult świętego Stanisława rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok, dokonanego w 10 lat po jego śmierci - jeszcze za życia Władysława Hermana, brata królewskiego. Powstała później legenda o rozbiciu dzielnicowym Polski, jako karze za ten czyn świętokradczy (za taki uważano właśnie zamordowanie biskupa); Polska rozpadła się tak jak członki ćwiartowanego biskupa. Oczekiwano jednak cudu za wstawiennictwem Stanisława, jako patrona zjednoczenia. Ślady kultu świętego Stanisława na Śląsku pochodzą jeszcze sprzed roku 1163 (płaskorzeźba w kościele świętego Wincentego na Olbinie pod Wrocławiem przedstawiająca męczeństwo świętego Stanisława). Z terenów poza Polską można wskazać na dwunastowieczną chrzcielnicę w Tryde pod Lundem w Szwecji (sceny z procesu o wieś Piotrowin i męczeństwo biskupa.)

Starania mające na celu rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego rozpoczęto pod wpływem analogicznej historii w Anglii (Thomas Becket). 17 września 1253 r. w bazylice świętego Franciszka w Asyżu Stanisław został kanonizowany przez papieża Innocentego IV. Został wpisany do Martyrologium rzymskiego na dzień 8 maja.

W Polsce od II połowy XII wieku rozwinął się kult Świętego Stanisława, a katedra wawelska, która mieści jego sarkofag, nosi wezwanie jego i św. Wacława czeskiego. . Również w Krakowie znajduje się jego sanktuarium w kościele Paulinów na Skałce. W I niedzielę po święcie św. Stanisława - przypadającym 8 maja - odbywa się procesja z relikwiami świętego z Katedry Wawelskiej do Kościoła św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce w której bierze udział Episkopat Polski, przedstawiciele duchowieństwa, zakonów i laikatu.

W 1765 król Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Świętego Stanisława. W roku 1963 papież Jan XXIII ustanowił świętego Stanisława wraz ze Świętym Wojciechem i NMP Królową Polski pierwszorzędnym Patronem Polski. Nie ma pewności, że relikwie przechowywane w katedrze na Wawelu są relikwiami św. Stanisława.

źródło: wikipedia
1434 Władysław III Warneńczyk został koronowany na króla. 2008-07-25
1434 Władysław III Warneńczyk został koronowany na króla.
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 25 lipca 
Wydarzenia w Polsce 
1300 - Wacław II koronowany w Gnieźnie na króla Polski.
1410 - armia polsko-litewska pod wodzą Władysława Jagiełły dotarła do Malborka.
1434 - Władysław III Warneńczyk został koronowany na króla.
1510 - drukarz Florian Ungler założył w Krakowie pierwszą w Polsce drukarnię.
1655 - w Ujściu pospolite ruszenie skapitulowało przed wojskami szwedzkimi Karola Gustawa. Rozpoczął się potop szwedzki.
1918 - na wiecu ludności spisko-orawskiej w Zakopanem uchwalono przyłączenie Orawy i Spiszu do Polski.
1932 - Polska i ZSRR podpisały w Moskwie układ o nieagresji.
1939 - w ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom wywiadów angielskiego i francuskiego rezultaty prac nad złamaniem przez Polaków szyfru Enigmy.
1997 - Marek Kotański zainaugurował Serc Pospolite Ruszenie

Wydarzenia na świecie
306 - w Eboracum (dzisiejszy York) obwołano cesarzem Konstantyna I, syna Konstancjusza I Chlorusa; nowy cesarz przystąpił do umacniania swojej pozycji w Brytanii i Galii.
1139 - hrabia portugalski Alfons I po pokonaniu Maurów pod Ourique przyjął tytuł króla Portugalii.
1261 - cesarz Michał VIII Paleolog zdobył Konstantynopol, kładąc tym samym kres istniejącemu od 1204 Cesarstwu Łacińskiemu.
1532 - na sejmie Rzeszy Niemieckiej usankcjonowano jako ustawę cesarską zasady procedury karnej (Constitutio Criminalis Carolina).
1581 - ogłoszono niepodległość konfederacji północnych prowincji Niderlandów od Hiszpanii.
1593 - francuski król Henryk IV przeszedł z powrotem na katolicyzm.
1712 - bitwa pod Villmergen.
1797 - w przegranej bitwie morskiej pod Santa Cruz de Tenerife Horatio Nelson stracił prawą rękę.
1814 - Brytyjczycy starli się z Amerykanami pod Lundy's Lane.
1824 - Kostaryka zaanektowała prowincję Guanacaste.
1848 - bitwa pod Custozzą.
1909 - Francuz Louis Bleriot dokonał pierwszego przelotu samolotem nad kanałem La Manche.
1917 - Mata Hari skazana na śmierć za szpiegostwo na rzecz Niemiec.
1934 - austriaccy naziści podjęli pierwszą próbę przejęcia władzy i przyłączenia Austrii do Niemiec (zamordowanie kanclerza Austrii Engelberta Dolfussa).
1943 - II wojna światowa: obalono i aresztowano Benito Mussoliniego. Jego następca, marszałek Pietro Badoglio, sformował rząd bez faszystowskich ministrów.
1946 - podwodna próba wybuchu bomby atomowej na atolu Bikini.
1956 - po pierwszej w historii, "podręcznikowej" kolizji radarowej, ze statkiem pasażerskim Stockholm, zatonął włoski transatlantyk Andrea Doria.
1976 - po raz pierwszy sfotografowano Marsjańską Twarz.
1978 - narodziła się Louise Brown, pierwsze dziecko z zapłodnienia in vitro.
2000 - pod Paryżem samolot Concorde runął 2 minuty po starcie na hotel Hôtelissimo w Gonesse.

Władysław III Warneńczyk (ur. 31 października 1424 w Krakowie, zm. 10 listopada 1444 pod Warną) – król Polski i najwyższy książę litewski od roku 1434, król Węgier jako Ulászló I od 1440, starszy syn Władysława Jagiełły i Zofii Holszańskiej. Na tronie Litwy Władysław nie zasiadł, księciem litewskim obwołano jego młodszego brata, Kazimierza Jagiellończyka.

Rządy Rady Opiekuńczej
Po śmierci Władysława II Jagiełły (1386-1434), królem został jego najstarszy syn Władysław III. 25 lipca 1434 roku, popierany przez biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego został w katedrze wawelskiej koronowany na króla Polski przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski Wojciecha Jastrzębca. 
Ponieważ w chwili wstąpienia na tron miał zaledwie 10 lat, więc przez kilka lat w jego imieniu rządy sprawowała Rada Opiekuńcza i regent, którym był kardynał Zbigniew Oleśnicki, co wzbudzało sprzeciw niektórych możnych i szlachty.

W 1435 roku wybuchła wojna polsko-krzyżacka, którą zakończył pokój w Brześciu Kujawskim. Natomiast po 4 latach, w 1439 roku w Nowym Mieście Korczynie zawiązała się konfederacja pod dowództwem Spytka z Melsztyna, możnowładcy z Małopolski. Chcieli oni zamanifestować swój sprzeciw wobec dziesięciny oraz wzrostu roli duchownych w życiu państwa. Wojna domowa została zakończona dzięki zdecydowanej postawie biskupa Oleśnickiego. W bitwie pod Grotnikami wojska konfederatów zostały pokonane, a Spytko odnosząc śmiertelne rany zginął.

Król Węgier 
W 1440 r. Władysław III został także królem Węgier, liczących bardzo na pomoc Polski w obronie przed zagrażającym im bezpośrednio pochodem islamskiej Turcji. W tym samym roku opuścił Polskę i wyruszył na Węgry, a nieobecnego króla zastąpili dwaj namiestnicy, którzy wkrótce popadli w konflikt, co sprawiło, że państwu groził poważny kryzys.

Przez pierwsze dwa lata pobytu na Węgrzech Władysław III musiał rywalizować z Elżbietą - wdową po zmarłym władcy czeskim i węgierskim, Albrechcie II, która chciała osadzić na tronie swego nowo narodzonego syna, Władysława Pogrobowca. Zwaśnione strony pogodził papież Eugeniusz IV, który również przedstawił Władysławowi III plan powstrzymania potęgi tureckiej.

Wojna z Turcją 
Faktycznie Władysław III podjął w 1443 r. zbrojną wyprawę przeciwko Turcji, zakończoną zwycięstwem i 10-letnim rozejmem w Segedynie. Jednak za usilną namową legata papieskiego Juliana Cesariniego (obiecał on pomoc floty burgundzkiej i weneckiej, co okazało się obietnicą bez pokrycia) dwudziestoletni król zerwał rozejm, po czym w 1444 r. poprowadził przeciw Turcji źle przygotowaną krucjatę chrześcijańską, złożoną z ok. 25 tys. wojsk węgiersko-polsko-wołoskich. Po początkowych sukcesach skończyła się ona wielką klęską i śmiercią Władysława III 10 listopada w bitwie pod Warną nad Morzem Czarnym. Głowę polskiego króla sułtan turecki przechowywał potem, jako trofeum wojenne, w garnku z miodem przez wiele lat. Nigdy nie odnaleziono ciała monarchy, dlatego szerzyły się opowieści o jego bohaterstwie i cudownym ocaleniu, które spowodowały zwlekanie z koronacją Kazimierza Jagiellończyka.

Władysław III nie zdążył się ożenić (współczesne opinie, przytoczone przez Jana Długosza, sugerowały ponadto homoseksualizm króla[1]). Po jego śmierci koronę królewską przejął, po trzyletnim bezkrólewiu, jego młodszy brat, wielki książę litewski, Kazimierz Jagiellończyk (1447-1492). 

źródło: wikipedia
święto polskiej Policji Państwowej 2008-07-24
święto polskiej Policji Państwowej
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 24 lipca
Wydarzenia w Polsce
1919 - powołano Policję Państwową.
1920 - Wincenty Witos objął po raz pierwszy stanowisko premiera.
1959 - w Lublinie rozpoczęto seryjną produkcję samochodu dostawczego Żuk.

Wydarzenia na świecie
1567 - Maria I Stuart, królowa Szkocji, zmuszona do abdykacji. Tron objął jej roczny syn Jakub.
1823 - w Chile zniesiono niewolnictwo.
1886 - Gottlieb Daimler wynalazł samochód: czteroosobowy pojazd, stylizowany na karocę, z jednocylindrowym silnikiem o mocy 1,1 KM montowanym pod tylnym siedzeniem. Samochód rozwijał szybkość maksymalnie 16 km/godz.
1888 - John Boyd Dunlop, szkocki wynalazca, zgłosił do opatentowania oponę.
1903 - w Detroit Ford Motor Company sprzedała swój pierwszy samochód, Ford Model A, zaprojektowany i wykonany przez mechanika z Michigan, Henry'ego Forda.
1904 - lody w stożkowym waflu wynalazł niejaki Charles E. Menches w trakcie targów handlowych w St. Louis w USA.
1911 - Hiram Bingham odnalazł miasto Inków Machu Picchu.
1924 - utworzono Międzynarodową Federację Szachową FIDE.
1943 - II wojna światowa: całodzienny brytyjsko-kanadyjski nalot dywanowy na Hamburg pochłonął 20 tys. ofiar.
1945 - II wojna światowa: poddały się ostatnie stawiające opór jednostki japońskie na Okinawie.
1959 - na otwarciu amerykańskiej wystawy w Moskwie Richard Nixon i Nikita Chruszczow przeprowadzili ostrą publiczną dyskusję na temat kapitalizmu i komunizmu.
1967 - w czasie oficjalnej wizyty w Kanadzie francuski prezydent Charles de Gaulle wygłosił przemówienie, w który padły słowa Niech żyje wolny Quebec!.
1969 - kapsuła statku Apollo 11 bezpiecznie wodowała na Oceanie Spokojnym.
1974 - Konstantinos Karamanlis premierem Grecji.
2001 - zdetronizowany w dzieciństwie car Bułgarii Symeon II objął urząd premiera. 

Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.

Policja jest fundamentem stabilnego i bezpiecznego państwa, jednak czasami bywa również skutecznym narzędziem w rękach władzy, stosowanym do narzucania społeczeństwu swej woli i tłumienia protestów.

Utrzymywanie policji może być zastrzeżone wyłącznie dla państwa, jak obecnie w Polsce, może jednak należeć również do jednostek samorządu terytorialnego, jak w Wielkiej Brytanii i w USA.

W Polsce policja liczy około 100 tysięcy osób, z czego 58% służy (funkcjonariusze) i pracuje (pracownicy cywilni) w pionie prewencji, 34% w kryminalnym, a pozostałe 8% w działach pomocniczych. Wiekowo wśród polskich funkcjonariuszy przeważa grupa 30-40-latków (44%), dalej plasują się 40-50-latkowie (25%) i 25-30-latkowie (21%), policjanci w wieku poniżej 25 i powyżej 50 lat stanowią 5% stanu. Większość policjantów ma wykształcenie średnie (72%), wyższe ma 27%, a podstawowe i zawodowe jedynie 1%.

Organizacja Policji
Policja składa się z następujących służb:

kryminalnej
prewencyjnej (w tym oddziałów prewencji i pododdziałów antyterrorystycznych)
wspomagającej
lotnictwa policji
śledczej
Wyższej Szkoły Policji, ośrodków szkolenia i szkół policyjnych
do spraw z walką z przestępczością gospodarczą
W skład Policji wchodzi też policja sądowa.

Zadania Policji
ochrona życia i zdrowia ludzi oraz mienia przed bezprawnymi zamachami godzącymi w te dobra;
ochrona bezpieczeństwa i porządku, zapewnienie spokoju w miejscach publicznych, w transporcie i komunikacji publicznej, w ruchu drogowym i na wodach;
wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń
działania profilaktyczne (prewencyjne) w celu ograniczenia popełniania przestępstw i wykroczeń a także wszelkim zachowaniom kryminogennym, współpraca w tym zakresie z innymi podmiotami;
kontrola przestrzegania przepisów porządkowych i administracyjnych obowiązujących w miejscach publicznych, a także związanych z działalnością publiczną;
zarządzanie informacją kryminalną, prowadzenie baz danym Systemu Informacyjnego Schengen SIS, DNA;
współpraca z policjami innych państw, realizacja zadań wynikających z podpisanych umów międzynarodowych i odrębnych przepisów;
nadzór nad strażami gminnymi/miejskimi oraz nad innymi specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami 

źródło: wikipedia
Władysław Jagiełło wydał przywilej czerwiński 1422 2008-07-23
Władysław Jagiełło wydał przywilej czerwiński 1422
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 23 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1422 - Władysław Jagiełło wydał przywilej czerwiński.
1777 - Kazimierz Pułaski wylądował w Ameryce.
1792 - Stanisław August Poniatowski przystąpił do konfederacji targowickiej.
1873 - wydano pierwszą pocztówkę o tematyce górskiej.
1921 - Łódź: początek XVIII Kongresu PPS.
1923 - w Lozannie zawarto układ o przyjaźni między RP a Republiką Turecką.
1942 - Holocaust: utworzono obóz zagłady w Treblince.
1944 - PKWN wydał dekret o podporządkowaniu spraw dotyczących AK.
1944 - Armia Czerwona wyzwoliła obóz na Majdanku.
1983 - Jerzy Kukuczka i Wojciech Kurtyka jako pierwsi Polacy znaleźli się na Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), należącym do "Korony Himalajów".

Wydarzenia na świecie
685 - Jan V wybrany na papieża.
1431 - otwarto sobór w Bazylei.
1866 - w Pradze zawarto pokój kończący wojnę austriacko-pruską.
1870 - Rady Generalne zatwierdziły "I Międzynarodówkę".
1914 - Austro-Węgry wystosowały wobec Serbii ultimatum z żądaniem ujawnienia tożsamości zabójcy arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.
1945 - we Francji rozpoczął się proces marszałka Pétaina, głowy państwa z lat okupacji.
1952 - wszedł w życie traktat o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
1952 - król Egiptu, Faruk, obalony.
1962 - zakończyła się konferencja genewska w sprawie Laosu.
1962 - Telstar 1 dokonał pierwszej satelitarnej transmisji ruchomego obrazu telewizyjnego.
1974 - grecka junta "czarnych pułkowników" oddała władzę cywilnym politykom.
1980 - zespół ABBA wydał płytę Gracias Por La Musica.
1985 - po raz pierwszy została zaprezentowana Amiga 1000.
1986 - Książę Jorku Andrzej i Sarah Ferguson wzięli ślub w Opactwie Westminsterskim.
1995 - odkryto kometę Hale Bopp.
1997 - USA i Meksyk podpisały układ o wolnym handlu.
2005 - trzy zamachy bombowe w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym. 

Przywilej czerwiński nadał 23 lipca 1422 roku polskiej szlachcie król Władysław Jagiełło w Czerwińsku nad Wisłą w zamian za udział w wojnie z zakonem krzyżackim. 
Przywilej ten gwarantował:

nietykalność majątkową bez wyroku sądowego
król nie mógł bić monety bez zgody rady królewskiej
sądy miały sądzić według prawa pisanego
nikt nie mógł być równocześnie starostą i urzędnikiem ziemskim

źródło: wikipedia
Bitwa pod Atlantą – bitwa wojny secesyjnej 1864 2008-07-22
Bitwa pod Atlantą – bitwa wojny secesyjnej 1864
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 22 lipca 
Wydarzenia w Polsce 
1807 - Napoleon Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję oraz kodeks cywilny.
1944 - ogłoszono Manifest PKWN.
1945 - ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski.
1949 - oddano do użytku Trasę W-Z w Warszawie.
1952 - uchwalono konstytucję PRL (Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej). Przyjęto m.in. nowa nazwę państwa PRL, zniesiono urząd prezydenta, zastąpiony Radą Państwa.
1954 - oficjalnie uruchomiono kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie.
1955 - oficjalne otwarcie Pałacu Kultury i Nauki.
1973 - oficjalnie uruchomiono linię produkcyjną Fiata 126p.
1974 - oficjalnie otwarto Trasę Łazienkowską w Warszawie.
1983 - rozwiązano WRON i zniesiono stan wojenny.
1985 - uroczyście otwarto w Lubinie Górniczy Ośrodek Sportu pod nazwą Stadion 40-Lecia Powrotu Ziem Zachodnich I Północnych Do Macierzy.
2002 - afera Rywina: Lew Rywin złożył w redakcji Gazety Wyborczej Adamowi Michnikowi korupcyjną propozycję korzystnych zapisów w ustawie medialnej za 17,5 miliona dolarów. Adam Michnik całą rozmowę nagrał na dwa magnetofony.
2003 - w Gdyni rozpoczął się pierwszy etap Operacji żagiel 2003.
2007 - potężne trąby powietrzne przeszły nad Lubelszczyzną, powodując znaczne zniszczenia.

Wydarzenia na świecie 
1018 - bitwa pod Wołyniem.
1298 - król Anglii Edward Długonogi pokonał szkockich rebeliantów Williama Wallace'a w bitwie pod Falkirk.
1443 - w bitwie pod St. Jakob wojskom sprzymierzonych ośmiu miast szwajcarskich nie udało się zdobyć Zurychu.
1499 - wojna szwabska: Szwajcarzy pokonali Związek Szwabski w bitwie pod Dornach.
1805 - wojny napoleońskie: Anglicy pokonali flotę francusko-hiszpańską pod Finisterre.
1864 - wojna secesyjna: konfederaci ponieśli klęskę w bitwie pod Atlantą.
1933 - Wiley Post jako pierwszy samotnie przeleciał dookoła świata na jednosilnikowym samolocie Lockheed Vega 5B "Winnie Mae". Lot zajął 7 dni, 18 godzin i 49 minut.
1942 - II wojna światowa, Libia: nieudany atak Brytyjczyków na pozycje włoskie. Alianci stracili 146 czołgów, a 1 400 żołnierzy wzięto do niewoli. Straty włoskie były znikome.
1943 - II wojna światowa: siły alianckie zdobyły Palermo.
1977 - chiński przywódca Deng Xiaoping przywrócony do władzy.
1983 - Amerykanin Dick Smith jako pierwszy samotnie obleciał kulę ziemską śmigłowcem, co zajęło mu około 11 miesięcy.
1999 - Microsoft udostępnił pierwszą wersję internetowego komunikatora MSN Messenger.
2003 - Udaj i Kusaj, synowie Saddama Husajna, zginęli podczas ataku wojsk amerykańskich.
2005 - Microsoft podał oficjalną nazwę systemu Windows Vista, wcześniej znanego jako Longhorn.
2007 - katastrofa polskiego autokaru we Francji. Zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne (w tym 12 ciężko). 

Bitwa pod Atlantą – bitwa wojny secesyjnej, która odbyła się 22 lipca 1864, pod miastem Atlanta w stanie Georgia w USA.

Przebieg bitwy
Po bitwie pod Peachtree Creek, Generał James Hood zdecydował się zaatakować armię Unii pod dowództwem generała majora Williama Shermana. Nocą wycofał swoją armię z zewnętrznej linii obrony Atlanty na wewnętrzną, chcąc skusić Shermana do ataku. Jednocześnie wysłał korpus Generała Williama Hardeego 15 mil na wschód od miasta aby wyszedł na lewą flankę i tyły wojsk unii.

Kawaleria generała Wheelera operowała na liniach zaopatrzenia Shermanaa a korpus Generała Franka Cheathama pozostały w Atlancie miał zaatakować centrum wojsk unii. Jednak Hood przeliczył się co do czasu marszu ponieważ korpus generała Hardeego nie mógł zaatakować przed popołudniem. Pomimo, że Hood na razie przechytrzył Shermana, generał James McPherson był zaniepokojony o swoją lewą flankę i wysłał tam rezerwy – XVI korpus armijny.

Dwie dywizje Hooda zaatakowały oddziały unii, ale zostały odparte. Konfederacki atak utknął. W tym samym czasie żołnierz konfederacji zastrzelił gen. McPhersona, który obserwował pole bitwy. Konfederaci kontynuowali atak, ale zostali powstrzymani.

Około 4 po południu korpus Cheathama przełamał linie unii pod Hurt House, ale Sherman zgromadził 20 dział na pagórku obok swojego punktu dowodzenia, które ostrzelały konfederatów i powstrzymały ich atak. XV korpus armijny Generała Majora Johna Logana rozpoczął kontratak który uratował linie unii. Unioniści utrzymali pozycję, natomiast Hood poniósł ciężkie straty.

źródło: wikipedia
1969 Amerykański astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. 2008-07-21

1969  Amerykański astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 21 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1950 - Uchwalono ustawę o Planie Sześcioletnim, przewidującą wzrost dochodu narodowego o 12%.
1952 - W stalinowskim "procesie komandorów" zapadły wyroki śmierci i dożywotniego więzienia.
1994 - utworzono Sulejowski Park Krajobrazowy.
2007 - potężne trąby powietrzne przeszły przez rejony południowej Polski.

Wydarzenia na świecie
230 - Św. Poncjan został papieżem.
1773 - Papież Klemens XIV w brewe Dominus ac Redemptor ogłosił kasatę Towarzystwa Jezusowego.
1774 - V wojna rosyjsko-turecka: podpisano pokój w Küczük Kajnardży.
1831 - Dokonano zaprzysiężenia Leopolda I, pierwszego króla Belgów.
1848 - ksiądz Józef Szafranek w niemieckim Zgromadzeniu Narodowym zgłasza 8 postulatów dotyczących ochrony praw Polaków na Górnym Śląsku.
1861 - Wojna secesyjna: stoczono pierwszą bitwę nad Bull Run.
1904 - Zakończono pierwszą fazę budowy Kolei Transsyberyjskiej. Rozpoczęła się kolonizacja Syberii na wielką skalę.
1946 - Samolot XFD-1 Phantom, (pilot ppłk James Davidson) dokonał pierwszego w historii udanego lądowania odrzutowca na lotniskowcu (USS Franklin D. Roosevelt).
1961 - Gus Grissom, pilotujący kapsułę "Liberty Bell 7" Mercurego 4 został drugim Amerykaninem, który poleciał na orbitę Ziemi.
1969 - Amerykański astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.
1983
- Na stacji antarktycznej Wostok zanotowano najniższą w historii temperaturę powietrza −89,2°C.
2000 - Uzyskano w Fermi National Accelerator Laboratory w USA pierwszy bezpośredni dowód istnienia neutrina typu tau.
2005 - W Londynie dokonano kolejnych, po 7 lipca, zamachów terrorystycznych.
2007 - Premiera w USA i Wielkiej Brytanii ostatniego tomu powieści J.K. Rowling - Harry Potter and the Deathly Hallows.
2007 - Wieżowiec Burj Dubai, otrzymał miano najwyższego budynku świata, mimo iż nie został jeszcze ukończony. Przekroczył on wysokość 509 metrów przerastając Taipei 101. 
źródło: wikipedia

38 lat temu - 21 lipca 1969 roku o godzinie 3.56 nad ranem czasu polskiego - amerykański astronauta Neil Armstrong jako pierwszy człowiek dotknął stopą powierzchni Księżyca. 

Po pierwszych poważnych niepowodzeniach, takich jak pożar kapsuły Apollo 1, kiedy to zginęło trzech astronautów, program nabrał przyspieszenia i zaowocował pierwszym załogowym lotem statku Apollo 7, do którego doszło w październiku 1968 roku. Apollo 8, lecący dwa miesiące później i popędzany doniesieniami o zaawansowaniu prac rosyjskiego programu księżycowego Zond, poleciał już w kierunku Księżyca, wszedł na jego orbitę i wrócił na Ziemię.

W marcu 1969 roku Apollo 9 przeprowadził na orbicie okołoziemskiej testy modułu księżycowego w czasie autonomicznego lotu oraz w konfiguracji przewidywanej do lotu na Księżyc. W maju tego samego roku wystartował Apollo 10, który był niejako próbą generalną przez ostatecznym lotem na Księżyc. Statek wszedł na orbitę wokół Księżyca, a moduł księżycowy LM przeprowadził próbę podejścia do lądowania, docierając do odległości 15 kilometrów od powierzchni Księżyca.

Wreszcie dnia 16 lipca 1969 roku z Centrum Lotów Kosmicznych na Przylądku Canaveral, przy pomocy potężnej rakiety Saturn V, wystartował w swoją podróż Apollo 11. Jego załogę stanowili: dowódca Neil Armstrong, pilot modułu księżycowego Edwin Aldrin oraz pilot modułu załogowego Michael Collins.

Po trzech dniach lotu, Apollo 11 wszedł na orbitę okołoksiężycową. Armstrong i Aldrin przeszli do modułu księżycowego "Orzeł", który został odłączony od modułu dowodzenia "Columbia" i rozpoczął podejście do lądowania. Astronauci wylądowali na Księżycu 20 lipca 1969 roku dokładnie o godzinie 21:17 naszego czasu. 
O 3:56 rano naszego czasu, już 21 lipca, Armstrong stanął na Księżycu wypowiadając sławne słowa: to mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości. Po 19 minutach dołączył do niego Aldrin i astronauci przez 2,5 godziny badali teren wokół lądownika, robili zdjęcia i pobierali próbki. 

źródło: wiadomosci.wp.pl

Anna Dymna, polska aktorka 2008-07-20
Anna Dymna, polska aktorka

Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 20 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1925 - po eksplozji kotła zatonął polski torpedowiec ORP Kaszub. 
1951 - Anna Dymna, polska aktorka
1968 - uruchomiono największy polski sztuczny zbiornik wody na Sanie w Solinie o powierzchni 21,1 km².
2007 - przez gminy województwa śląskiego - Kłomnice, Rędziny i Mstów - przeszła trąba powietrzna, niszcząc ok. 150 budynków oraz raniąc 7 osób. Wiatr zniszczył również zabudowania i odciął od świata wieś Skotniki w gminie Aleksandrów (województwo łódzkie).

Wydarzenia na świecie
1397
- zawarto unię kalmarską między Danią, Szwecją i Norwegią.
1402 - armia tatarsko-mongolska Tamerlana pokonała armię turecką sułtana Bajazyta(Bajezida). Największa bitwa kawaleryjska wszechczasów.
1712 - II wojna willmergska: bitwa pod Sins.
1810 - Kolumbia ogłosiła niepodległość od Hiszpanii.
1866 - morskie floty Włoch i Austrii stoczyły bitwę pod Lissą.
1900 - hrabia Ferdinand von Zeppelin odbył pierwszy udany lot sterowcem.
1933 - III Rzesza zawarła konkordat z Watykanem. Podpisy pod dokumentem złożyli wicekanclerz Rzeszy Franz von Papen oraz kardynał Eugenio Pacelli.
1940 - Dania wystąpiła z Ligi Narodów.
1944 - Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Adolfa Hitlera.
1951 - król Jordanii Abdullah I zamordowany w Jerozolimie.
1960 - Sirimavo Bandaranaike premierem Cejlonu, pierwsza na świecie kobieta-szef rządu.
1969 - Apollo 11 jako pierwszy załogowy statek kosmiczny wylądował na Księżycu.
1976 - sonda Viking 1 wylądowała na Marsie.
1984 - Uwe Hohn jako pierwszy i jedyny człowiek w historii rzucił oszczepem ponad 100 metrów
1992 - Václav Havel podał się do dymisji jako prezydent Czechosłowacji.
2005 - na całym terytorium Kanady stały się legalne małżeństwa osób tej samej płci. 

Anna Dymna, z domu Dziadyk (ur. 20 lipca 1951 w Legnicy) - polska aktorka teatralna i filmowa. Założycielka i prezes Fundacji "Mimo Wszystko", członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Życiorys 
Pochodzi z rodziny o korzeniach ormiańskich.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a od 1990 także wykładowca tej uczelni. Od 1973 roku związana z krakowskim Starym Teatrem.

Jeszcze w trakcie studiów została żoną Wiesława Dymnego. Po jego tragicznej śmierci (12 lutego 1978) ponownie wyszła za mąż za Zbigniewa Szotę (syn Michał, ur. ok. 1986), a potem za Krzysztofa Orzechowskiego.

Dymna często podkreśla wielki wpływ jaki wywarła na nią barwna osobowość jej pierwszego męża. Z okazji poświęconego mu programu telewizyjnego w 20. rocznicę śmierci poprosiła ulubiony zespół swojego syna, Big Cyc, o napisanie trzech piosenek do jego tekstów ("Mam to w nosie", "Łazik z Tormesu" i "Wszyscy święci"). Dzięki udostępnionej przez nią twórczości Wiesława Dymnego (po części wcześniej nie publikowanej) grupa nagrała album "Wszyscy święci", w całości oparty na jego tekstach.

Członkini Rady Programowej Radia RMF Classic.
Działalność charytatywna
Anna Dymna znana jest z działalności charytatywnej. W roku 2000 została odznaczona medalem Św. Brata Alberta za inicjowanie i wspieranie akcji charytatywnych na terenie Krakowa, szczególnie za pomoc na rzecz uchodźców z Kosowa i zaangażowanie w akcje wspomagające stowarzyszenia i organizacje osób niepełnosprawnych. Prowadzi w telewizji publicznej cykl comiesięcznych programów na temat integracji osób zdrowych i niepełnosprawnych "Anna Dymna Spotkajmy się". Za namową ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego założyła Fundację "Mimo Wszystko".

Jest szczególnie blisko związana z ośrodkiem dla niepełnosprawnych umysłowo w Radwanowicach kierowanym przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. Ten kontakt zapoczątkowało zaproszenie do przewodniczenia jury przeglądu twórczości teatralnej osób niepełnosprawnych, potem sama zaczęła tam utrzymywać Warsztaty Terapii Artystycznej. 5 marca 2001 wraz z Fundacją im. Brata Alberta w zorganizowała Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie "Albertiana", który odtąd odbywa się corocznie.

Salon Poezji
W 2002 zainicjowała odbywający się w niedzielne przedpołudnia Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, który prowadzi wraz z Józefem Opalskim, Bronisławem Majem oraz dyrektorem teatru, mężem Krzysztofem Orzechowskim. Salon cieszy się dużą popularnością i ma oddziały w Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Nowym Targu, Gdańsku, Gliwicach, Opolu, Świdnicy, Tarnowie i Tczewie.

Krakowski Salon Poezji został uhonorowany nagrodą literacką Nike za najciekawszą działalność kulturalną w regionie w roku 2003.

źródło: wikipedia
1702 bitwa pod Kliszowem 2008-07-19
1702 bitwa pod Kliszowem
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 19 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1702 - szwedzka armia pod przywództwem Karola XII zwyciężyła wojska Augusta II pod Kliszowem.
1978 - oficjalne otwarcie Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy.
1989 - Wojciech Jaruzelski wybrany na prezydenta PRL (ponieważ nastąpiła też zmiana prezydenta emigracyjnego, był to jedyny dzień w historii Polski z trzema prezydentami w ciągu doby).
2003 - Gdynia: rozpoczęła się Operacja Żagiel 2003.

Wydarzenia na świecie
64 - zakończył się wielki pożar Rzymu.
711 - na rozkaz arabskiego namiestnika Afryki Północnej wódz Tarik ibn Ziyad przerzucił armię przez Gibraltar i rozbił w bitwie nad rzeką Guadelete wojska Wizygotów pod wodzą Roderyka.
1801 - Gruzja przyłączona do Rosji.
1870 - Francja wypowiedziała wojnę Prusom.
1900 - w Paryżu otwarto pierwszą linię metra.
1943 - II wojna światowa: Rzym po raz pierwszy zbombardowany przez aliantów.
1948 - w Londynie rozpoczęły się XV Igrzyska Olimpijskie.
1949 - Laos uzyskał niepodległość (od Francji).
1979 - sandiniści wkroczyli do Managui, stolicy Nikaragui.
1980 - otwarcie igrzysk olimpijskich w Moskwie.
1989 - Ryszard Kaczorowski prezydentem RP na uchodźstwie.
2005 – w Iranie, w mieście Meszhed, wedle praw szariatu powieszono Mahmuda Asgari i Ajaza Marhoni, 15- i 18-letnich chłopców, za homoseksualizm
2006 - papież Benedykt XVI złożył niezapowiedzianą wizytę w klasztorze bernardyńskim na Przełęczy św. Bernarda w szwajcarskiej części Alp podczas jego wypoczynku w Dolinie Aosty.
2007 - Jonathan Schaeffer całkowicie rozpracował warcaby dzięki programowi Chinook. 

Bitwa pod Kliszowem miała miejsce 19 lipca 1702 roku, w czasie III wojny północnej i została stoczona przez armię szwedzką króla Karola XII i wojska saskie Augusta II oraz wojska polskie pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Stanisława Hieronima Lubomirskiego.

Bezpośrednia przyczyna starcia
23 maja 1702 roku do Warszawy, opuszczonej przez króla polskiego Augusta II wkroczyły wojska szwedzkie pod dowództwem Karola XII. Król Szwedzki zażądał detronizacji Augusta II. Wobec przeciągających się negocjacji, nie dających widoków na rozstrzygnięcie na drodze dyplomatycznej, król szwedzki zdecydował się na rozstrzygnięcie militarne. W tym celu wydał rozkazy wymarszu w kierunku Krakowa, gdzie przebywał August II wraz ze swoim wojskiem, składającym się głównie z kontyngentów saskich.

Bitwa 
Augustowi II udało się zebrać pod Kliszowem około 16 tys. Sasów i 6 500 żołnierzy koronnych pod dowództwem hetmana wielkiego koronnego Hieronima Lubomirskiego. 19 lipca około godziny 11.00 rozpoczęła się bitwa. Szwedzi uderzyli na prawe skrzydło Sasów, na styku z chorągwiami polskimi. O godzinie 13.00 do ataku ruszyła kawaleria saska pod dowództwem gen. Flemminga. Po przełamaniu obrony kawalerii szwedzkiej atak jazdy saskiej załamał się w starciu z piechotą wroga.

Po odparciu tego ataku Karol XII rzucił do ataku 2000 kawalerii, szarża nie powiodła się gdyż prowadzący ją książę Fryderyk Holstein-Gottrop został ciężko ranny w wyniku salwy nielicznej artylerii polskiej. Około 13.30 hetman Lubomirski przystąpił do formowania kolumny uderzeniowej wojsk polskich. Do uderzenia wyznaczono cztery chorągwie husarskie i 6 pancernych, łącznie około 570-580 żołnierzy, a więc około 12% sił polskich. Chorągwie uszykowano w dwie linie: w pierwszej husarskie, w drugiej pancerne. Szerokość frontu wynosiła około 300 metrów.

Polska husaria z łatwością rozbiła kawalerię szwedzką. Nie udało się jej jednak rozbić piechoty wroga. Aby to osiągnąć hetman powinien wesprzeć atakujących resztą polskich chorągwi - zamiast tego nakazał wycofania polskich chorągwi z walki, co było jego osobistą zemstą na królu Auguście II. Ośmieleni wycofaniem się z walki Polaków Szwedzi uderzyli na kawalerię Flemminga. Pierwszy atak został odparty. Drugi wsparty piechotą był już bardziej udany. Szala zwycięstwa przechyliła się na stronę Szwedów. Sasi podjęli jeszcze jedną rozpaczliwą próbę kontrnatarcia, które jednak nie powiodło się.

Około 16.30, przy dźwiękach muzyki wojskowej, zwycięski Karol XII wjechał do obozu saskiego. Bitwa była zakończona. Straty armii saskiej wynosiły około 2000 zabitych, 700 rannych i blisko 1000 wziętych do niewoli. Chorągwie polskie straciły około 80 poległych. Straty Szwedów wynosiły około 1000 zabitych i 900 rannych.

źródło: wikipedia
Bitwa pod Dubienką 1792 2008-07-18
Bitwa pod Dubienką 1792
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 18 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1362 - Koło otrzymało prawa miejskie na prawie magdeburskim.
1792 - polskie wojska (pod dowództwem Tadeusza Kościuszki) zwyciężyły armię rosyjską w bitwie pod Dubienką.
1850 - w Krakowie wybuchł pożar, który strawił połowę miasta.
1936 - w Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, członka władz naczelnych PPS.
1948 - na jeziorze Gardno utopiły się 22 dziewczynki, z 15 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej, tzw. małej piętnastki i ich opiekunka.
18-21 lipca 2003 - w Gdyni rozpoczęła się Operacja Żagiel 2003.
2003 - wyłączono na zawsze ostatni pracujący komputer Odra 1305.
2006 - na wielkopolskich boiskach rozpoczęły się Mistrzostwa Europy U-19 w piłce nożnej; ceremonia otwarcia miała miejsce na Stadionie Miejskim w Poznaniu.

Wydarzenia na świecie
64 - w Rzymie wybuchł wielki pożar.
1830 - uchwalono pierwszą konstytucję Urugwaju.
1870 - Sobór Watykański I: ogłoszono dogmat o nieomylności papieża.
1898 - Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie odkryli polon.
1925 - Adolf Hitler opublikował Mein Kampf.
1942 - Messerschmitt Me 262 Schwalbe, niemiecki pierwszy (i w ogóle pierwszy w historii) myśliwiec odrzutowy, odbył swój dziewiczy lot.
1944 - premier Japonii Hideki Tojo podał się do dymisji.
1968 - powstała korporacja Intel, czołowy producent procesorów.
2002 - Hiszpania przeprowadziła operację Recuperar Soberanía, w której odbiła wyspę Perejil z rąk marokańskich kadetów; konflikt określany jako pierwsza wojna o terytorium w nowym tysiącleciu.

Bitwa pod Dubienką – bitwa, która miała miejsce 18 lipca 1792 w czasie wojny polsko-rosyjskiej.
6-tysięczna dywizja generała Tadeusza Kościuszki wyposażony w 24 działa starł się z liczącym 18 tys. żołnierzy korpusem rosyjskim pod wodzą generała Michaiła Kachowskiego. 

Bitwa
O godzinie 15:00 Rosjanie ruszyli w kierunku pozycji Kościuszki. Na prawym skrzydle ustawił się korpus Dunina, natomiast korpus Kutuzowa zajął lewe skrzydło. W pierwszej linii armii rosyjskiej było 18 baonów piechoty, natomiast druga linia złożona była z 15 pułków jazdy (w tym z 7 kozackich). Po przygotowaniu artyleryjskim o godzinie 17:30 Kachowski rzucił piechotę pierwszego rzutu do frontalnego ataku na umocnione pozycje Kościuszki. Atak rosyjskiej piechoty został odparty przez polską piechotę i artylerię z dużymi stratami atakujących. Jednak rosyjski wódz nie zraził sie tym i jeszcze kilka razy próbował czołowego natarcia, które za każdym razem kończyło się podobnie jak pierwszy atak. Nieudane ataki czołowe i związane z nimi ciężkie straty skłoniły w końcu Kachowskiego do próby oskrzydlenia Kościuszki od strony granicy austriackiej. W tym celu Kachowski wysłał 2 pułki jegrów konnych pod wodzą Palmenbacha, który przekroczył granicę z Austrią, obszedł pod osłoną lasu polskie pozycje, a następnie uderzył na tyły prawego skrzydła Kościuszki. Podczas ataku na polską baterię Palmenbach poległ. Wkrótce potem na jegrów uderzył stojący w drugiej linii 1 pułk straży przedniej, którym dowodził Karwicki. Jegrzy zostali rozbici i zepchnięci na pobliskie bagna. Prowadzone w tym samym czasie czołowe natarcie piechoty rosyjskiej także się załamało.

Pomimo odnoszonych sukcesów ogólna sytuacja dywizji Kościuszki stawała się coraz trudniejsza. Gdy około godziny 18 J. Grochowski wycofał się spod miasta Husynne, doprowadziło to do odcięcia jedynej drogi, którą mogły dotrzeć posiłki. Około godziny 20 uciekła z pola walki przestraszona pogarszającą się sytuacją brygada kawalerii narodowej, którą dowodził Paweł Biernacki. Uciekająca kawaleria narodowa porwała ze sobą usiłującego zatrzymać ją Kościuszkę, który jednak szybko zdołał wrócić do swej dywizji. Zapadający zmrok oraz wzrastający napór przeważających sił przeciwnika, który zdołał opanować kilka umocnień i przystąpił do uderzenia na leżącą na lewym skrzydle wojsk polskich Uchańkę, skłonił Kościuszkę do wydania około godziny 21 rozkazu do odwrotu. Dywizja ruszyła w pełnym porządku przez Roztokę do Kumowa, docierając na koniec do Chełma. W bitwie Polacy stracili 900 żołnierzy i 6 dział, w tym 3 polowe. Rosjanie stracili około 4000 żołnierzy.

Znaczenie 
Bitwa ta nie została do końca rozstrzygnięta, gdyż obie strony uważały się za zwycięzców. Jednakże przewagę uzyskali Polacy, ponieważ skutecznie przeciwstawili się czterokrotnie liczniejszej armii, zadając Rosjanom znaczne straty, przy dużo mniejszych stratach własnych, a także wycofując się w uporządkowanym szyku.

Polacy zawdzięczali sukces fortyfikacjom polowym, mistrzem wznoszenia których był sam Kościuszko (co zdążył już wcześniej udowodnić, fortyfikując w USA m.in. West Point).

26 sierpnia 1792 roku w uznaniu za tę bitwę w wojnie o obronę swobód konstytucyjnych Kościuszko został obdarzony tytułem honorowego obywatela Francji [3].

źródło: wikipedia
Angela Merkel, niemiecka polityk, kanclerz Niemiec 2008-07-17
Angela Merkel, niemiecka polityk, kanclerz Niemiec
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 17 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1944 - II wojna światowa: we wsi Bogusze NKWD rozbroiło i aresztowało zaproszonych na rozmowy dowódców AK okręgu wileńskiego.
1987 - uchwalono ustawę o przekształceniu Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerlpatte w Gdyni w Akademię Marynarki Wojennej, zachowując zbiorowego patrona.
1989 - Polska wznowiła stosunki dyplomatyczne z Watykanem.
1990 - podłączono PLEARN, pierwszy węzeł sieci komputerów akademickich w Polsce do sieci zagranicznej EARN.
2000 - powstał pierwszy polski komunikator internetowy – Gadu-Gadu.

Wydarzenia na świecie
561 - Katelinus obrany papieżem, przyjął imię Jan III.
1453 - wojna stuletnia: Francuzi pokonali Anglików pod Castillon.
1762 - Katarzyna Wielka carycą Rosji.
1791 - Polach Marsowe w Paryżu: masakra uczestników demonstracji republikańskiej. Zginęło około 1 500 osób.
1850 - Harvard Observatory: otrzymano pierwsze w historii zdjęcie gwiazdy. Był to dagerotyp gwiazdy Wega.
1917 - król brytyjski Jerzy V zmienił nazwisko na Windsor.
1918 - car Mikołaj II i jego rodzina (żona Aleksandra, córki: Olga, Tatiana, Maria, Anastazja oraz syn Aleksy) zostali - na rozkaz Włodzimierza Lenina - zamordowani w Jekaterynburgu przez oddział CzeKa.
1945 - II wojna światowa: rozpoczęła się konferencja poczdamska z udziałem przywódców alianckich. 
1954 - Angela Merkel, niemiecka polityk, kanclerz Niemiec
1955 - otwarto pierwsze wesołe miasteczko Walta Disneya – Disneyland.
1975 - połączenie amerykańskiego statku kosmicznego Apollo i radzieckiego Sojuza.
1998 - car Mikołaj II i jego rodzina pochowani zostali w Sankt Petersburgu 80 lat po ich zabiciu przez bolszewików.
1998 - trzęsienie ziemi u wybrzeży Papui-Nowej Gwinei zabiło 2 200 osób.
2007 - w katastrofie lotniczej w Sao Paulo zginęło 199 osób.

Angela Dorothea Merkel z domu Kasner (ur. 17 lipca 1954 w Hamburgu, Niemcy) – niemiecka polityk, przewodnicząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, kanclerz Niemiec (niem. Bundeskanzler) od 22 listopada 2005 roku.

Merkel jest przewodniczącą CDU od 2000 roku. Jest również członkiem niemieckiego parlamentu (Bundestag), reprezentuje powiaty Nordvorpommern i Rugia w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie. 

Młodość i wykształcenie
Merkel dorastała w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD), w regionie na północ od Berlina. Jej ojciec, Horst Kasner (ur. 6 sierpnia 1926 w Berlinie), był pastorem w kościele luterańskim, a matka, Herlind zd. Jentsch (ur. 8 lipca 1928 w Elblągu), nauczycielką łaciny i angielskiego[1]. Po ukończeniu szkoły średniej w Templinie Angela Merkel udała się do Lipska, gdzie studiowała fizykę (1973-1978). Merkel pracowała i studiowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk (1978-1990). Po uzyskaniu doktoratu z fizyki pracowała jako chemik kwantowy.

Kariera polityczna 
W 1989 po upadku muru berlińskiego zaangażowała się w powstający ruch demokratyczny. Pod koniec 1989 Merkel dołączyła się do nowej partii "Demokratischer Aufbruch". Po pierwszych demokratycznych wyborach w NRD, uzyskała pracę jako zastępca rzecznika rządu Lothara de Maizière'a. Po zjednoczeniu Niemiec w październiku 1990 i wyborach ogólnoniemieckich, została ministrem do spraw kobiet i młodzieży w rządzie Helmuta Kohla. W 1994 została ministrem środowiska, ochrony zasobów naturalnych i bezpieczeństwa jądrowego.

Kariera w partii
Kiedy Helmut Kohl przegrał wybory w 1998, Merkel zajmowała stanowisko Sekretarza Generalnego CDU. Jako rezultat skandalu finansowego, który wybuchł wewnątrz partii, wielu prominentnych polityków CDU zostało skompromitowanych, przede wszystkim były kanclerz Kohl oraz ówczesny przewodniczący CDU Wolfgang Schäuble. Merkel oficjalnie skrytykowała swojego byłego szefa Helmuta Kohla i zastąpiła Schäublego na stanowisku lidera CDU, zostając jednocześnie w 2000 roku pierwszą kobietą na tym stanowisku. Rządy Merkel były w wielu dziedzinach zaskakujące, dzięki niej partia nabrała brzmienia konserwatywnego, a kobiety w partii zaczęły wysuwać się do przodu. 30 maja 2005 została kandydatką CDU i CSU na stanowisko kanclerza Niemiec.

Kanclerz Niemiec
We wrześniu 2005 roku, CDU pod jej przewodnictwem wraz z CSU wygrała wybory parlamentarne w Niemczech. Po długich negocjacjach z socjaldemokratyczną SPD 9 października 2005 ustalono o utworzeniu Wielkiej Koalicji pomiędzy partiami CDU/CSU-SPD. Stanowisko kanclerza Niemiec przypadło Angeli Merkel, która została jednocześnie pierwszą kobietą na tym stanowisku w Niemczech. 22 listopada 2005 Bundestag zatwierdził Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec.

Merkel jest porównywana często do byłej premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher (obie są uznawane za silne kobiety-polityków) i z tego powodu nazywana jest Żelazną Dziewczynką (Kanclerz Kohl zwykł mawiać o Merkel w formie das Mädchen – dziewczynka) lub po prostu Angie (przydomek nadała jej niemiecka prasa). Angela Merkel po zaprzysiężeniu na Kanclerza, wstawiła do swego gabinetu portret carycy Katarzyny II pochodzącej z Pomorza, rejonu z którym Angela Merkel jest szczególnie związana. [2]

Polityka europejska
W 2007 r. poparła inicjatywę Nicolasa Sarkozy'ego polegającą na powołaniu "rady starszych" UE, przemawiając podczas obchodów 50 rocznicy powstania Związku Wypędzonych poparła ideę budowy Centrum przeciwko Wypędzeniom.[3]

źródło: wikipedia
Yasuo Fukuda, japoński polityk, premier 2008-07-16
Yasuo Fukuda, japoński polityk, premier
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 16 lipca
Wydarzenia w Polsce
1724
- Toruń: tzw. Tumult Toruński, rozwścieczony tłum protestantów zdemolował kolegium jezuickie.
1997 - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Aleksander Kwaśniewski, podpisał tekst konstytucji RP, uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe w Polsce w dniu 2 kwietnia 1997 roku.

Wydarzenia na świecie 
622
- początek biegu kalendarza muzułmańskiego.
1228 - Franciszek z Asyżu ogłoszony świętym. 
1936 - Yasuo Fukuda, japoński polityk, premier
1945 - projekt Manhattan: przeprowadzono pierwszy test bomby atomowej w Nowym Meksyku w USA.
1965 - otwarto tunel pod Mont Blanc, łączący Courmayeur we Francji i Val d’Aoste we Włoszech. Budowano go 6 lat (1959-1965), ma 11,6 km długości.
1968 - państwa Układu Warszawskiego wystosowały ultimatum wobec Czechosłowacji.
1969 - misja księżycowa Apollo 11 wystartowała z Przylądku Canaveral na Florydzie.
1979 - Saddam Husajn prezydentem Iraku.
1994 - Jowisz został trafiony fragmentem komety Shoemaker-Levy 9.
2004 - Tim Berners-Lee odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego za stworzenie i rozwijanie usługi WWW. 

Yasuo Fukuda (jap. 福田 康夫, Fukuda Yasuo?, ur. 16 lipca 1936) - japoński polityk, premier Japonii od 25 września 2007 i przewodniczący Partii Liberalno-Demokratycznej od 23 września 2007. 

Był też najdłużej urzędującym (1289 dni) szefem gabinetu premiera (i jednocześnie rzecznikiem prasowym rządu) w czasie rządów premierów Yoshiro Mori oraz Junichiro Koizumi.

Edukacja i wczesna kariera
Fukuda urodził się w Takasaki jako najstarszy syn późniejszego premiera Takeo Fukudy. Uczęszczał do Szkoły Azabu. W 1959 ukończył Uniwersytet Waseda. Po studiach pracował w firmie Maruzen Petroleum (obecnie część Cosmo Oil Company), praktycznie nie angażując się w politykę. W latach 1962 - 1964 przebywał w Stanach Zjednoczonych.

W czasie kiedy jego ojciec, Takeo Fukuda, zajmował stanowisko premiera (1976 - 1978), Yasuo był jego politycznym sekretarzem. W latach 1978-1989 zajmował stanowisko dyrektora Instytutu Kinzai do Spraw Zagranicznych.

Kariera polityczna
Fukuda wziął udział w wyborach do Izby Reprezentantów w 1990 i wywalczył w nich mandat. W 1997 został mianowany wiceprzewodniczącym Partii Liberalno-Demokratycznej. W październiku 2000 został sekretarzem gabinetu i rzecznikiem prasowym rządu premiera Yoshiro Mori.

Ze stanowiska zrezygnował 7 maja 2004 za kadencji następnego szefa rządu (Junichiro Koizumi), z powodu wielkiego skandalu politycznego związanego z japońskim systemem emerytalnym. Nadal pozostał jednak członkiem niższej izby parlamentu.

Fukuda był uważany za jednego z głównych pretendentów do stanowiska przewodniczącego Partii Liberalno-Demokratycznej. Nie wziął jednak udziału w wyborach prezesa partii 21 lipca 2006. Wówczas Junichiro Koizumi został zastąpiony przez Shinzō Abe, który objął także stanowisko premiera.

Fukuda uważany jest za polityka umiarkowanego. Sprzeciwia się odwiedzinom japońskich polityków w świątyni Yasukuni, gdzie znajdują się mauzolea japońskich wojskowych, w tym zbrodniarzy z czasów II wojny światowej. Jest także za bliższymi i bardziej przyjacielskimi stosunkami z Chinami oraz Koreą Południową.

Premier

Po rezygnacji ze stanowiska szefa rządu przez Shinzō Abe 12 września 2007, Fukuda ogłosił zamiar ponownego ubiegania się o przywództwo w partii. Ponieważ Partia Liberalno-Demokratyczna ma większość w Izbie Reprezentantów, jej przewodniczący ma zapewnione stanowisko premiera. Fukuda zyskał poparcie dwóch dużych stronnictw, kierowanych przez ministra spraw zagranicznych Nobutakę Muchimurę oraz ministra finansów Fukushiro Nukagę, który sam początkowy zamierzał ubiegać się o stanowisko lidera partii.

W głosowaniu na stanowisko przewodniczącego partii 23 września 2007 330 członków Partii Liberalno-Demokratycznej poparło kandydaturę Fukudy, podczas gdy na jego rywala Tarō Asō padło 197 głosów.

25 września 2007 niższa izba parlamentu oficjalnie wybrała go na stanowisko premiera. Fukuda otrzymał 338 głosów, prawie 100 więcej niż wymagana większość. Po mianowaniu przez cesarza Fukuda został 91. premierem Japonii.

źródło: wikipedia
1410 bitwa pod Grunwaldem 2008-07-15
1410 bitwa pod Grunwaldem
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 15 lipca
Wydarzenia w Polsce
1410 – pod Grunwaldem Krzyżacy ponieśli klęskę w bitwie z armią polsko-litewską Władysława II Jagiełły.
1920
– Sejm Ustawodawczy uchwalił Statut Organiczny Województwa Śląskiego.
1960 – premiera filmu historycznego Krzyżacy według powieści Henryka Sienkiewicza.
2007 – o 1700 tzw. "białe miasteczko" pod KPRM zostało zlikwidowane.

Wydarzenia na świecie
1099 – I wyprawa krzyżowa: armia krzyżowców zdobyła Jerozolimę.
1240 - wojska nowogrodzkie pokonały Szwedów w bitwie nad Newą.
1783 – Pyroscaphe, pierwszy statek napędzany silnikiem parowym, wypróbowano na rzece Saone we Francji.
1799 - Pierre-François Bouchard odkrył kamień z Rosetty.
1864 – Alfred Nobel otrzymał patent na nitroglicerynę.
1869 – w Paryżu Hippolyte Mege Mouriés opatentował margarynę.
1916 – William Boeing wraz z George'em Westerveltem założyli firmę B&W, zmienioną później na Boeing Company.
1954 – w Reston w stanie Waszyngton w USA przetestowano pierwszy komercyjny odrzutowiec pasażerski zbudowany w USA, Boeinga 707.
1958 – 5 000 amerykańskich marines wylądowało w Bejrucie, by wesprzeć prozachodni rząd Libanu.
1959 – [Sosnowiec]]: próba zamachu na Nikitę Chruszczowa, Rosjanin spóźnił się o dwie godziny.
1982 – katastrofa zapory Lawn-Lake w Rocky Mountains, w stanie Kolorado w USA, w wyniku fali powodziowej zginęły 3 osoby, straty sięgnęły od 21 do 31 mln US$. 

Bitwa pod Grunwaldem (w literaturze niemieckiej: Pierwsza Bitwa pod Tannenbergiem) - jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), 
stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410, 


w czasie trwania Wielkiej wojny, między siłami zakonu krzyżackiego (ok. 21 tys. konnego rycerstwa, 6 tys. pieszych i artylerzystów oraz 5 tys. czeladzi), pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena, a połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i posiłkowymi oddziałami czeskimi, mołdawskimi oraz smoleńskimi, pod dowództwem króla Polski Władysława II Jagiełły, liczącymi w sumie ponad 34 tysiące żołnierzy. 

Z tej liczby tylko rycerstwo polskie dorównywało w pewnym stopniu uzbrojeniem i wyszkoleniem ciężkiemu rycerstwu krzyżackiemu reprezentującemu ówczesny najwyższy poziom europejski.

Znaczenie bitwy 

Wynik bitwy miał zasadniczy wpływ na stosunki polityczne w ówczesnej Europie. Nie tylko ostatecznie załamał potęgę zakonu, ale również wyniósł dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych na kontynencie. Według niektórych badaczy (np. Stefan M. Kuczyński, Paweł Jasienica) – fenomenalny i dość niespodziewany generalny sukces odniesiony głównie siłami polskimi, spowodował poważny kryzys w stosunkach polsko-litewskich i zadecydował o kunktatorskiej postawie króla, który obawiając się nazbyt mocnego wzrostu znaczenia Polski w unii (która i tak była stroną silniejszą) opóźnił pościg za niedobitkami wojsk krzyżackich i ostatecznie nie zdobył osłabionego Malborka. Sama bitwa nie wniosła żadnych istotnych nowinek taktycznych (nie licząc użytego w przeprawie przez Wisłę mostu pontonowego). 

Po bitwie natomiast nastąpił powolny upadek znaczenia zagranicznych wojsk zaciężnych (wielu zaproszonych przez zakon znamienitych rycerzy z Europy Zachodniej widząc dysproporcję sił i przeczuwając klęskę nie przyjechało na pole bitwy). Rzeczą bez precedensu był natomiast wspaniałomyślny gest króla, który kazał odnaleźć zwłoki wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen i co ważniejszych braci oraz odesłać je z honorami do Malborka. 

Trofeami wojennymi było przede wszystkim 51 chorągwi krzyżackich. Szczegółowy ich opis wraz z ilustracjami podał Jan Długosz w swoim dziele Banderia Prutenorum, spisanym w XV wieku. Część z nich została przyznana księciu Witoldowi, te które trafiły do wawelskiej katedry zostały w roku 1797 wywiezione przez Austriaków do Wiednia i ślad po nich zaginął.

źródło: wikipedia
1789 zdobycie Bastylii 2008-07-14
1789 zdobycie Bastylii
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 14 lipca
Wydarzenia w Polsce
2006 - w Pałacu Prezydenckim zaprzysiężono rząd Jarosława Kaczyńskiego. Jego skład pozostał taki sam jak gabinetu K. Marcinkiewicza, doszło tylko do jednej zmiany - na stanowisku Ministra Finansów - Pawła Wojciechowskiego zastąpił Stanisław Kluza, a dotychczasowy Szef Klubu PiS Przemysław Gosiewski został Przewodniczącym Komitetu Stałego RM.

Wydarzenia na świecie
1223 - Ludwik VIII Lew wstąpił na tron Francji.
1500 - Litwini ponieśli klęskę w bitwie nad Wiedroszą.
1570 - ustanowienie Wiecznego Kanonu Mszy Świętej tzw. trydenckiej przez papieża św. Piusa V w bulli Quo Primum Tempore.
1708 - zwycięstwo Karola XII nad Rosjanami w bitwie pod Hołowczynem.
1789 - zdobycie Bastylii dało początek rewolucji francuskiej.
1798
- w Stanach Zjednoczonych pisanie, publikowanie lub rozgłaszanie fałszywych lub wrogich wobec rządu Stanów Zjednoczonych informacji zostało uznane za przestępstwo federalne.
1850 - w USA po raz pierwszy uruchomiono na skalę przemysłową produkcję sztucznego lodu. Dr John Gorrie wytworzył bloki lodowe o rozmiarach cegły. W 1851 r. opatentował już wdrożony proces.
1865 - Edward Whymper wraz z sześcioosobowym zespołem jako pierwsi zdobyli szczyt Matterhorn.
1867 - Alfred Nobel zademonstrował po raz pierwszy w Redhill w hrabstwie Surrey w Anglii działanie dynamitu, wynalezionego rok wcześniej.
1902 - w Wenecji zawaliła się Dzwonnica św. Marka.
1911 - RMS Olympic, bliźniaczy statek Titanica, rozpoczął dziewiczy rejs.
1914 - dr Robert Goddard otrzymał pierwszy patent na napęd rakietowy na paliwo ciekłe. Jego rakieta miała 12,5 m wysokości.
1933 - w Niemczech wszystkie partie polityczne oprócz nazistowskiej NSDAP zostały zdelegalizowane.
1958 - Irak: rewolucja, w wyniku której arabscy nacjonaliści obalili króla Fajsala II. Abdul Karim Kassem nowym przywódcą państwa.
1965 - satelita amerykański Mariner 4 przesłał na Ziemię pierwsze w historii zdjęcia powierzchni Marsa (regionów Cebrenia, Arcadia i Amazonis) z bliska - z ok. 17 000 km.
1969 - dolar amerykański: z powszechnego obiegu wycofano banknoty o nominałach $500, $1,000, $5,000 oraz $10,000.
1969 - wojna futbolowa: wojska Salwadoru przekroczyły granicę z Hondurasem.
2007 - Rosja wycofała się z traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie. 

Bastylia (fr. la Bastille) – zamek wybudowany pod Paryżem, w latach 1370–1383, jako część jego umocnień, w celu obrony bramy Św. Antoniego. Słowo la bastille w wolnym tłumaczeniu oznacza każdy zamek tuż za rogatkami miasta i jest mniej więcej odpowiednikiem polskiego słowa "barbakan".

Z upływem czasu Paryska Bastylia straciła swe znaczenie obronne. W XVII w. stała się ciężkim więzieniem. Pierwotnie zamek posiadał cztery wieże, za panowania Ludwika XVI został rozbudowany o kolejne cztery wieże.

14 lipca 1789 r. w czasie zamieszek, rozpoczynających rewolucję francuską, zamek został zdobyty przez lud paryski i jako symbol ucisku w czasie późniejszym zburzony. Choć samo zdobycie Bastylii trudno uznać za jakiś wielki sukces rewolucjonistów – twierdzy bronili głównie żołnierze-weterani (niektórzy inwalidzi; ci, którzy przeżyli, zostali zamordowani), a uwolniono zaledwie kilku więźniów (czterech fałszerzy, hrabiego oskarżonego o kazirodztwo i dwóch szaleńców), to jednak miało ono wymiar ważnego symbolu i zostało później zmitologizowane w rewolucyjnej ikonografii.[1]

Dzień 14 lipca do dziś jest we Francji świętem narodowym i jest co roku hucznie obchodzony. 

źródło: wikipedia
1666 bitwa pod Mątwami 2008-07-13
1666 bitwa pod Mątwami
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 13 lipca
Wydarzenia w Polsce
1521 - Kraków po raz pierwszy usłyszał głos Dzwonu Zygmunta.
1666 - bitwa pod Mątwami: wojska rokoszan dowodzone przez Jerzego Lubomirskiego pokonały armię królewską Jana Kazimierza.
1867 - w Łodzi zainstalowano gazowe oświetlenie ulic i placów.
1930 - banderę z żaglowca Lwów przekazano na Dar Pomorza.
1990 - sformowano jednostkę specjalną Grom.
2006 - Wrocławska Hala Ludowa została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Wydarzenia na świecie
634 - wojska muzułmańskie pokonały oddziały Bizantyjczyków pod Adżnadajn w Palestynie.
1260 - Mendog pobił Krzyżaków nad Durbą.
1558 - bitwa pod Gravelines.
1643 - angielska wojna domowa: siły rojalistów rozbiły wojska Parlamentu w bitwie pod Roundway Down.
1794 - I koalicja antyfrancuska: Francuzi pokonali wojska koalicji pod Tripstadt.
1832 - amerykański badacz Henry Schoolcraft odkrył źródło Missisipi.
1841 - podpisano konwencję londyńską
1878 - zakończył się kongres berliński.
1897 - Guglielmo Marconi otrzymał w USA patent na telegraf bez drutu (No. 586,193).
1919 - pierwszy transatlantycki przelot balonem.
1943 - Adolf Hitler wydał rozkaz wstrzymania ofensywy na łuku kurskim.
1944 - operacja Ostra Brama: oddział Aleksandra Krzyżanowskiego w ramach akcji "Burza" zdobył Wilno.
1949 - papież Pius XII wydał dekret nakładający ekskomunikę na członków partii komunistycznych.
1971 - w Maroku stracono dziesięciu oficerów wysokiej rangi za udział w nieudanym zamachu stanu.
1977 - Nowy Jork: 25-godzinna awaria elektryczności.
1985 - na stadionach Wembley w Londynie i JFK w Filadelfii odbył się koncert Live Aid. 

Bitwa pod Mątwami miała miejsce 13 lipca 1666, gdy nad Notecią niedaleko Inowrocławia starło się 17- 21 tysięcy żołnierzy królewskich Jana Kazimierza z 15-16 tysiącami wojsk hetmana polnego koronnego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego.
 Bitwa zakończyła się klęską wojsk królewskich bezskutecznie próbujących zdławić rokosz Lubomirskiego.

Armie i dowódcy
Siły buntowników (dowodzone Jerzego Sebastiana Lubomirskiego):

ok. 1200 dragonów (pod bezpośrednim dowództwem Lubomirskiego)
skonfederowane chorągwie komputowe (pod dowództwem marszałka związkowego Adama Ostrzyckiego)
pospolite ruszenie z Wielkopolski (pod Krzysztofem Grzymułtowskim)
pospolite ruszenie z Małopolski (pod Stanisławem Warszyckim i Achacym Pisarskim)
Siły królewskie (dowodzone przez króla Jana Kazimierza):

3 tysiące dragonów (dowódca hetman wielki koronny - Stanisław Rewera Potocki)
jazda polska (dowódca hetman polny koronny - Jan Sobieski - późniejszy król Polski)
7 – 9 tysięcy piechoty
jazda litewska (pod hetmanem polnym litewskim - Michałem Kazimierzem Pacem)
artyleria z ok. 30 armatami i armatkami 

Podsumowanie
W bratobójczej bitwie i w rzezi która nastąpiła później zginęło łącznie 3873 żołnierzy królewskich i niewielka, nieznana bliżej liczba rokoszan (wg niektórych zaledwie ok. 200(!)). Pod Mątwami wyginął kwiat armii polskiej - żołnierze Stefana Czarnieckiego, zahartowani w walkach w Polsce, Danii i na Ukrainie (Czarniecki nie brał udziału w bitwie,zmarł kilkanaście miesięcy wcześniej). W wyniku przegranej wojsk Jana Kazimierza, zawarto ugodę w Łęgonicach: król zmuszony został do rezygnacji z planów wprowadzenia w Polsce elekcji za życia króla (vivente rege). Jerzy Lubomirski przywrócony do czci i lecz nie do urzędów miał przeprosić władcę i udać się na wygnanie. 8 sierpnia w wielkopolskim Jaroszynie nastąpił akt pojednania. Lubomirski zmarł we Wrocławiu 31 grudnia 1667 roku.

źródło: wikipedia
Juliusz Cezar, wódz i polityk rzymski 2008-07-12
Juliusz Cezar, wódz i polityk rzymski
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 12 lipca
Wydarzenia w Polsce
1580
- opublikowano przetłumaczoną na język staro-cerkiewno-słowiański Biblię Ostrogską, pierwsze wydanie Biblii w języku słowiańskim.
1958 - do służby wszedł trałowiec bazowy ORP "Dzik", projektu 254M.
1996 - Polska przyjęta do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.
1997 - do Wrocławia dotarła powódź tysiąclecia.

Wydarzenia na świecie 
100 p.n.e. - Juliusz Cezar, wódz i polityk rzymski (zm. 44 p.n.e.)
1213 - król niemiecki Fryderyk II wydał Złotą Bullę z Chebu
1543 - angielski król Henryk VIII poślubił szóstą i zarazem ostatnią ze swoich żon - Katarzynę Parr. 1690 - Wilhelm III Orański zwyciężył w bitwie nad Boyne.
1691 - wojna irlandzka: bitwa pod Aughrim.
1806 - utworzono Związek Reński.
1870 - opatentowano celuloid.
1920 - formalnie otwarto Kanał Panamski, 6 lat po przepłynięciu przezeń pierwszego statku (15 lipca 1914).
1957 - ustalono związek raka z paleniem papierosów - naczelny lekarz USA, dr. Leroy Burney, opublikował pierwszy w dziejach oficjalny raport państwowy w tej sprawie.
1975 - Wyspy Świętego Tomasza i Książęca uzyskały niepodległość od Portugalii.
1998 - Francja piłkarskim Mistrzem Świata.
2006 - Komitet UNESCO ds. Dziedzictwa Światowego przyjął propozycję polskiego rządu o zmianie nazwy Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz; jego nowa oficjalna nazwa to: "Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau"
2006 - izraelska armia wkroczyła do Libanu. 

Gaius Iulius Caesar, Gajusz Juliusz Cezar, Cezar, ur. 12 lipca 100 p.n.e. (13 lipca 102 r. p.n.e. – koncepcja Mommsena i Diona), zm. 15 marca (idy marcowe) 44 p.n.e. – rzymski polityk, wódz, dyktator i pisarz. Jeden z członków stronnictwa popularów, spokrewniony z Cynną i Mariuszem. Po ich śmierci piastował kolejno urzędy kwestora, edyla, pretora, konsula i dyktatora. Sławę zdobył dzięki namiestnictwu w Galii i dzięki pomocy swych żołnierzy udało się mu pokonać opozycję, skupioną wokół senatu i Pompejusza – tzw. optymatów, aby następnie, po wieloletnich walkach, przejąć pełnię władzy w Rzymie. Zamordowany w dniu id marcowych przez senatorów pod przywództwem Marka Brutusa oraz Gajusza Kasjusza. Przed śmiercią adoptował Oktawiana Augusta (wtedy jeszcze Gaiusa Octaviusa), wyznaczając go na swego spadkobiercę.

Pierwszy triumwirat i jego konsekwencje dla Rzymu
Niedługo po powrocie, w roku 60 p.n.e., Cezar zawarł I triumwirat – tajne porozumienie z konsulami Gnejuszem Pompejuszem i Markiem Licyniuszem Krassusem, dzięki czemu został wybrany konsulem na rok 59 p.n.e. Kwestia pierwszego triumwiratu jest przez współczesnych historyków różnorako interpretowana, jednak najczęściej przyjmuje się, że dominującą pozycję w tym spisku politycznym miał Pompejusz, posiadający duże zaplecze polityczne oraz Krassus z równie dużym zapleczem finansowym, podczas gdy Cezar, z racji swojej popularności wśród ludu i wojska, był tylko wykonawcą ich decyzji.

Rzymie było już wiadomo, że rządzi trójka polityków, którym nikt nie ośmieli się sprzeciwić. Senat świecił pustkami, ale Cezarowi nie przeszkadzało to w uchwalaniu kolejnych ustaw. Jedną z nich było przyznanie mu na pięć lat namiestnictwa w Galii Przedalpejskiej i Ilirii z granicą na rzece Rubikon oraz Galii Narbońskiej. Zwłaszcza ta ostatnia kusiła Cezara możliwościami prowadzenia tak potrzebnych mu kampanii wojennych i równie – zdobycia pieniędzy

Walka o umocnienie władzy
W drodze powrotnej do Rzymu, w 47 p.n.e., Cezar pokonał w bitwie pod Zelą buntującego się króla Pontu w Azji Mniejszej, Farnakesa II, a po zwycięstwie, kończąc wyprawę wojenną, przesłał do Senatu meldunek ze słowami: veni, vidi, vici ("przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem"). List z takimi właśnie słowami dostarczono senatorowi Amincjuszowi.

Następnie rozprawił się z resztkami pompejańczyków w Afryce pod wodzą Kato i Scypiona w bitwie pod Tapsus 6 kwietnia 46 p.n.e.

Reformy i jedynowładztwo Cezara
Po zwycięstwie nad Pompejuszem Cezar mógł wreszcie sobie pozwolić na triumf w samym Rzymie latem 46 p.n.e. Była to ogromna uroczystość opiewająca jego zwycięstwa w Galii, Egipcie, Poncie i Afryce. Odbyły się kilkudniowe uczty, zabawy i turnieje, sam Cezar, żeby zyskać przychylność ludu, hojnie obdarzał wszystkich łupami wojennymi.

Korzystając z faktu, że nikt nie mógł już skutecznie zagrozić jego władzy, przeprowadził liczne reformy mające podnieść państwo z anarchii i wieloletnich wojen. Obejmowały one również prowincje rzymskie, przyczyniając się do integracji imperium. Zapoczątkował m.in. romanizację prowincji zewnętrznych poprzez wielkie akcje przesiedleńcze z terenów Italii weteranów wojen i proletariatu rzymskiego, głównie do Galii, Azji Mniejszej i Afryki. Ustanowił nową złotą monetę aureus, zaś w 46 p.n.e., jako Pontifex Maximus, przeprowadził przy pomocy aleksandryjskiego astronoma Sosygenesa reformę kalendarza, tworząc kalendarz juliański.

Za jego panowania powstały w Rzymie po raz pierwszy: świątynia marmurowa, łuk triumfalny i budowle kopułowe. Dokończono reformę rolną, zakazano piastowania urzędu namiestnika prowincji dłużej niż dwa lata, rozwiązano stowarzyszenia, które mogły się przyczyniać do spisków. 
Po załatwieniu spraw w Rzymie Cezar rozgromił ostatecznie stronników nieżyjącego już Pompejusza. W listopadzie 46 p.n.e. Cezar, już jako konsul, wyruszył do Hiszpanii, żeby ostatecznie rozprawić się ze swymi przeciwnikami – synami Pompejusza – Sekstusem Pompejuszem i Gnejuszem Pompejuszem. Do walki doszło 17 marca 45 p.n.e. pod Mundą w której armia Cezara, pomimo przewagi wroga, zabiła 30000 pompejańczyków, tracąc tylko 1000 swoich.

Po bitwie pod Mundą nikt już nie był w stanie zagrozić jedynowładztwu Cezara. 14 lutego 44 p.n.e. Senat obwołał Cezara dyktatorem wieczystym (dictator in perpetuum) najwyższym kapłanem, imperatorem i "ojcem ojczyzny". Próbowano go obwołać królem Rzymu, ale Cezar odmówił, gdyż funkcja ta od czasów Tarkwiniuszy była przez lud znienawidzona, ponadto Cezar nadal starał się zachowywać pozory republikańskiej legalności.

Zabójstwo Cezara
Na czele opozycji wobec Cezara stanął Gajusz Kasjusz Longinus i Marek Juniusz Brutus. Longinus był związany wcześniej z obozem Pompejusza, po klęsce pod Farsalos poddał się Cezarowi, jednak nadal głośno wyrażał wobec niego swoją niechęć. Podobnie było z Brutusem – przy okazji Cezar miał romans z jego matką, Serwilią. 

Planował wyprawę na Wschód, która miała się rozpocząć 18 marca 44 p.n.e. Na ostatnim posiedzeniu senatu 15 marca 44 roku p.n.e. w dniu idów marcowych, Cezar zajął miejsce na złoconym krześle. Podszedł do niego Tulliusz Cymber, prosząc o łaskę dla wygnanego brata, a za nim zaczęli podchodzić inni wtajemniczeni. Cezar rozdrażniony tą natarczywością próbował wstać, ale wtedy Cymber ściągnął mu togę, co miało być umówionym znakiem dla wszystkich do ataku. Pierwszy cios zadał Publiusz Serwiliusz Kaska, jednak uderzenie było za słabe. 

Cezar odpłacił się mu ugodzeniem rylcem w ramię, jednak wtedy posypały się na niego, wedle tradycji, 23 ciosy zadane sztyletami. Ostatni cios, zadany ręką Brutusa, którego Cezar uważał za przyjaciela, okazał się śmiertelny. W chwili jego zadawania, Cezar miał wyszeptać: "I ty, Brutusie, przeciw mnie?" ("Et tu, Brute, contra me?"), po czym wielki Rzymianin padł zakryty własną togą u stóp posągu Pompejusza, swego dawnego stronnika i wroga.

źródło: wikipedia
1920 plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu. 2008-07-11
1920 plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu.
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 11 lipca
Wydarzenia w Polsce
1920 - plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu.
1943 - początek tzw. rzezi wołyńskiej. O świcie sotnie OUN-UPA działając z zaskoczenia zaatakowały jednocześnie wsie i osiedla polskie w trzech powiatach: kowelskim, horochowskim i włodzimierskim.
1992 - Hanna Suchocka premierem Polski.
2006 - Leo Beenhakker trenerem polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

Wydarzenia na świecie
217 - prefekt gwardii Marek Opeliusz Makrynus, na którego polecenie zamordowano Karakallę, nowym cesarzem Rzymu.
1700 - w Berlinie powstała Pruska Akademia Nauk (Leibniz).
1962 - pierwsza transatlantycka transmisja telewizji satelitarnej.
1977 - Martin Luther King pośmiertnie odznaczony Medalem Wolności.
1987 - według danych ONZ liczba ludności na Ziemi przekroczyła 5 000 000 000.
1991 - całkowite zaćmienie Słońca na Hawajach
1995 - Srebrenica: masakra ludności bośniackiej.
1995 - Stany Zjednoczone i Wietnam nawiązały pełne stosunki dyplomatyczne.
2002 - wojska marokańskie zajęły wyspę Perejil, wywołując krótki konflikt zbrojny z Hiszpanią - uważany za pierwszą wojnę rozpoczętą w nowym tysiącleciu.
2006 - Microsoft zakończył wsparcie techniczne dla systemów Windows 98 i Windows Me.
2006 - papież Benedykt XVI powołał na stanowisko rzecznika Stolicy Apostolskiej 64-letniego jezuitę ks. Federico Lombardiego. 
2006 - zamach terrorystyczny w pociągu w Bombaju w Indiach: zginęło ponad 200 osób, ok. 800 zostaje rannych. 

Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu – 11 lipca 1920. Jeden z dwóch[1] plebiscytów dot. Polski, wyznaczonych w 1919 r. w wersalskim traktacie pokojowym, kończącym I wojnę światową. Nad ich przebiegiem czuwały komisje międzysojusznicze powołane przez Ligę Narodów.
Argumentem na rzecz włączenia tego obszaru do Polski było przede wszystkim to, że, według danych polskich, 80% [2]jego ludności posługiwało się w życiu codziennym lokalnym wariantem języka polskiego – a więc, zgodnie z przyjętą w traktacie wersalskim zasadą tworzenia państw narodowych, obszar ten powinien był znaleźć się w Polsce. Podnoszono też argument historyczny: przed 1772 rokiem część tych ziem (Warmia i Powiśle) wchodziła w skład Rzeczypospolitej. Traktat wersalski nie przyznawał jednak Polsce żądanych obszarów, pozostawiając decyzję o ich państwowej przynależności zamieszkałym tam Mazurom, Warmiakom i Powiślakom. Wyjątkiem było włączenie w skład RP części powiatu nidzieckiego z Działdowem w lutym 1920 roku. Motywowane to było gospodarczymi interesami Polski (przez Działdowo przebiegała linia kolejowa z Warszawy do Gdańska).

Obszar plebiscytowy
Obszar plebiscytowy obejmował trzy powiaty na Warmii (miasto Olsztyn, powiaty ziemskie olsztyński i reszelski), osiem powiatów na Mazurach (ostródzki, niborski, szczytnieński, piski, ełcki, olecki, giżycki i mrągowski) i cztery powiaty na Powiślu (suski, kwidzyński, sztumski i malborski). Jak można zauważyć, nie obejmował on północnej części Warmii oraz okręgu Elbląga, należących do 1772 roku do Polski.

Wyniki
Wyniki plebiscytu były dla Polski druzgocącą klęską. W okręgu olsztyńskim za Niemcami opowiedziało się 363 209 osób, za Polską – 7 980, w okręgu kwidzyńskim za Niemcami 96 894, za Polską – 7 947. W obu okręgach za Polską głosowało 3,4% uprawnionych. Najwięcej głosów za Polską padło w powiatach sztumskim (19,07%) i olsztyńskim (13,47%), najmniej zaś w okręgach mazurskich (np. w powiecie Olecko tylko 2 głosy na prawie 30 tys. biorących udział w plebiscycie, stąd późniejsza niemiecka nazwa miasta Treuburg).

W całości za przyłączeniem do Polski opowiedziały się cztery gminy mazurskie (trzy w pow. ostródzkim i jedna w okręgu nidzickim), cztery warmińskie (trzy w pow. olsztyńskim ziemskim i jedna w okręgu Reszel) oraz pięć leżących na Powiślu.

źródło: wikipedia
Pogrom w Jedwabnem 1941 2008-07-10
Pogrom w Jedwabnem 1941
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 10 lipca
Wydarzenia w Polsce
1941 - Doszło do pogromu w Jedwabnem, podczas którego spalono żywcem mieszkańców - Żydów.
1973 - W Kielcach z połączenia dwóch klubów Iskra i SHL powstał klub sportowy Korona Kielce.
1997 - Powódź tysiąclecia: rzeka Odra zalała lewobrzeżną część masta Opole
1997 - na warszawską GPW weszła Spółka KGHM Polska Miedź SA.
2006 - Prezesem Rady Ministrów został Jarosław Kaczyński.

Wydarzenia na świecie
48 p.n.e. - w bitwie pod Dyrrachium Pompejusz był bliski ostatecznego zniszczenia Juliusza Cezara.
138 - Antoninus Pius został cesarzem rzymskim.
1584 - Wilhelm I Orański został zastrzelony przez Balthasara Gérarda.
1645 - Angielska wojna domowa: siły Parlamentu pokonały Rojalistów w bitwie pod Langport.
1762 - Przewrót pałacowy w Petersburgu. Car Piotr III Romanow został obalony w zamachu stanu przez własną żonę Katarzynę II Wielką, co wyniosło ją na tron Rosji.
1940 - II wojna światowa: we Francji powstał rząd Vichy.
1943 - II wojna światowa: desant wojsk alianckich wylądował na Sycylii.
1962 - Rozpoczęła się misja pierwszego aktywnego satelity telekomunikacyjnego Telstar 1.
1964 - W Wielkiej Brytanii wydany został longplay A Hard Day's Night zespołu The Beatles.
1985 - W Auckland w Nowej Zelandii agenci francuskich służb specjalnych DGSE zatopili należący do Greenpeace statek Rainbow Warrior.
1991 - Borys Jelcyn rozpoczął urzędowanie jako pierwszy prezydent Rosji.
1994 - Alaksandar Łukaszenka został prezydentem Białorusi.
2000 - Powstał Europejski Koncern Lotniczo-Rakietowy i Obronny - EADS.
2003 - Anote Tong został prezydentem Kiribati. 

Pogrom w Jedwabnem – masakra żydowskich mieszkańców miasteczka Jedwabne i okolic, dokonana 10 lipca 1941 - większość ofiar została spalona żywcem w stodole. Według raportu Intytutu Pamięci Narodowej mordu dokonała grupa polskich mieszkańców z niemieckiej inspiracji

Tło historyczne 
Po niemieckim ataku na ZSRR w czerwcu 1941 niemieckie specjalne oddziały likwidacyjne, tzw. Einsatzgruppen, prowadziły eksterminację ludności żydowskiej na polskich terenach anektowanych po 17 września 1939 przez Związek Radziecki. Niemiecka propaganda nazistowska jako pretekst do tych działań podawała m.in. zbrodnie radzieckie na tych terenach i rzekomą współpracę Żydów z władzami radzieckimi. Równocześnie podsycano niechęć miejscowej ludności polskiej do Żydów, która w rejonie Łomży i tak była silna, m.in. w wyniku intensywnej propagandy endeckiej od początku XX wieku.


Liczba ofiar mordu
Po wojnie oszacowano ją na 1600 osób - taka liczba podana została na pomniku ofiar w Jedwabnem[3]. Powtórzył ją Jan Tomasz Gross w swojej książce "Sąsiedzi" wydanej w 2001 roku, natomiast Instytut Pamięci Narodowej po ekshumacji zwłok w 2001 roku[4] ocenił ją na nie mniej niż 340 osób[5]. W 1940 w Jedwabnem mieszkało 562 Żydów[6].


"Sąsiedzi"
Fakt zaistnienia zbrodni był znany już od dawna, natomiast przez długi czas niejasne pozostawały jej okoliczności. Pogrom w Jedwabnem stał się znany w Polsce za sprawą książki Jana Grossa "Sąsiedzi", dyskusję wzbudziła kwestia stopnia niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnię. Jan Tomasz Gross, określił ją jako pogrom Żydów dokonany przez ich polskich sąsiadów, ale np. Tomasz Strzembosz, określają ją mianem niemieckiej prowokacji. W dyskusji pojawiły się również głosy wskazujące na Niemców jako bezpośrednich sprawców lub współuczestników pogromu[7].

źródło: wikipedia
Dzwon Zygmunta 2008-07-09
Dzwon Zygmunta
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 9 lipca
Wydarzenia w Polsce
1521 - zawieszono dzwon Zygmunta.
1917
- Józef Piłsudski nakazał polskim legionistom odmówić złożenia przysięgi na wierność cesarzom Niemiec i Austro-Węgier. Skutkiem tego Piłsudski został osadzony w twierdzy w Magdeburgu, oficerowie w obozie w Beniaminowie pod Warszawą, a szeregowi w Szczypiornie koło Kalisza. 
1920 - utracono dwa polskie pociągi pancerne: "Iwaszkiewicz" pod Czarnym Ostrowiem i "Konarzewski" pod Bobrujskiem.
1938 - w krakowskim kościele dominikanów odnaleziono szczątki Leszka Czarnego, brata Władysława Łokietka.
1947 - Polska odrzuciła plan Marshalla.
1974 - do Portu Północnego w Gdańsku przybił pierwszy statek handlowy – Uniwersytet Gdański. Zabrał 12 tys. ton węgla.
1990 - Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Kawalerami Maltańskimi.
2001 - w wyniku silnej ulewy przerwany został wał kanału Raduni na Oruni w Gdańsku. Zalana została też część Wrzeszcza.

Wydarzenia na świecie
455 - Awitus cesarzem rzymskim.
1339 - na zjeździe wyszehradzkim Kazimierz Wielki zawarł układ z Karolem Robertem dotyczący sukcesji tronu polskiego i sojuszu w walkach z Krzyżakami.
1357 - Karol IV Luksemburski uczestniczył w obrzędzie wmurowania kamienia węgielnego pod Most Karola w Pradze.
1386 - wojna austriacko-szwajcarska: bitwa pod Sempach.
1540 - Henryk VIII Tudor unieważnił swoje małżeństwo z czwartą żoną, Anną z Kleve.
1609 – cesarz Rudolf II wydał list majestatyczny gwarantujący protestantom w Czechach wolność wyznania.
1749 - Brytyjczycy założyli Halifax w Kanadzie.
1755 - nad Monongahelą wojska brytyjskie pod dowództwem generała Braddocka poniosły klęskę w bitwie z siłami francuskimi i indiańskimi.
1789 - we Francji połączyły się trzy stany przyjmując nazwę Zgromadzenia Narodowego Konstytucyjnego (Konstytuanty).
1790 - wojna rosyjsko-szwedzka: stoczono drugą bitwę pod Svenskund.
1807 - Napoleon Bonaparte i Fryderyk Wilhelm III Pruski zawarli pokój w Tylży, powstało Wolne Miasto Gdańsk.
1815 - Talleyrand premierem Francji.
1816 - Argentyna uzyskała niepodległość od Hiszpanii.
1868 - weszła w życie 14. poprawka do konstytucji USA, gwarantująca Afroamerykanom pełne prawa obywatelskie.
1922 - Johnny Weissmuller przepłynął 100 metrów stylem dowolnym w 58,6 sekundy, pokonując ówczesny rekord świata.
1932 - Szwajcaria darowała dług wojenny Republice Weimarskiej.
1941 - Włochy wysłały pomoc wojskową dla Niemiec na front wschodni.
1942 - holokaust: rodzina Anne Frank zaczęła ukrywać się w dawnej narzędziowni w Amsterdamie.
1943 - II wojna światowa: rozpoczęła się operacja Husky, alianci wylądowali na Sycylii.
1944 - II wojna światowa: Amerykanie zdobyli wyspę Saipan.
1944 - II wojna światowa: wojska brytyjskie zdobyły Caen w Normandii. Zakończyło to operację o kryptonimie Overlord.
1955 - Albert Einstein i Bertrand Russell podpisali w Londynie manifest przeciwko używaniu broni jądrowej. 
1989 - wybuch dwóch bomb w Mekce; w wyniku eksplozji 1 osoba poniosła śmierć, a 16 zostało rannych.
1993 - brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło publicznie, iż odnaleziono ciało cara Mikołaja II Romanowa i jego żony Aleksandry Fiodorownej w Jekaterynburgu.
2002 - w stolicy Etiopii Addis Abebie w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołano Unię Afrykańską.
2006 - finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Berlinie, w Niemczech. Włosi zostali Mistrzami Świata, wygrywając w finale z Francją. Po 120 minutach był remis – 1:1, w rzutach karnych Włosi wygrali 5:3.
2006 - na irkuckim lotnisku doszło do katastrofy podchodzącego do lądowania Airbusa A310 z dwustoma pasażerami na pokładzie. Co najmniej 124 osoby zginęły, 71 zostało rannych, a 12 uznano za zaginione. 

Dzwon Zygmunta, Dzwon Zygmunt – najsłynniejszy i do niedawna największy polski dzwon, znajdujący się na Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry wawelskiej, ufundowany przez Zygmunta Starego. Dzwon wykonał w krakowskiej ludwisarni ludwisarz Hans Beham z Norymbergi w 1520 roku, a umieszczenie na wieży miało miejsce 9 lipca 1521 roku. 13 lipca 1521 Kraków po raz pierwszy usłyszał jego głos. Na płaszczu dzwonu widoczne są postacie świętych: Zygmunta i Piotra. Znajduje się tam także herb Polski i Litwy.

Według legendy dzwon został odlany ze zdobytych armat. Jego serce pękło już trzykrotnie: w 1860, na Wielkanoc 1939 i w Wigilię 2000[1], ale za każdym razem niezwłocznie odlewano nowe - krąży legenda, że pęknięcie zwiastuje złe czasy dla Polski.

Dzwon Zygmunta uruchamiany jest ręcznie, przez zespół 8-12 ludzi, rozhuśtanie go wymaga sporo siły i czasu. Przywilej bicia w ten dzwon ma 35 dzwonników. Jest to grono zamknięte. Część dzwonników stowarzyszona jest w Bractwie Dzwonników Zygmunta. Bicie jest nie tylko wymagające fizycznie, ale także niebezpieczne. W latach 20. XX wieku nowy dzwonnik nie puścił liny i został wyciągnięty przez okno dzwonnicy. Szczęśliwie nie puszczał w dalszym ciągu liny, więc powracający dzwon wciągnął go przez toż okno z powrotem na wieżę. Dzwonnik nie uległ zranieniu. Od tego czasu okna zostały zabezpieczone siatką.

Bicie w dzwon Zygmunta oznajmia tylko święta i uroczystości kościelne i państwowe oraz najważniejsze wydarzenia w życiu Polski lub Kościoła katolickiego. Bił na przykład wieczorem 2 kwietnia 2005, po ogłoszeniu śmierci papieża Jana Pawła II (tak samo, jak 27 lat wcześniej, po wyborze Karola Wojtyły na papieża), poprzednio zaś – 30 kwietnia 2004 roku po mszy św. w intencji Ojczyzny, odprawionej w katedrze wawelskiej z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a także 1 września 1939 roku, kiedy to Polska została zaatakowana przez III Rzeszę.


Dane
ton uderzeniowy: g°
masa: dzwon z sercem, jarzmem, łożyskami i huśtawką z linami: 12 600 kg; w tym serce dzwonu: 350 kg i klosz: 9 600 kg
średnica u dołu: 2,424 m
wysokość: 1,99 m
grubość ścian: od 7 do 21 cm
objętość: 1,2 m3
stop: brąz (80% miedzi, 20% cyny)[potrzebne źródło]
płaskorzeźby: św. Zygmunta i św. Stanisława oraz wizerunki Orła Polskiego i Pogoni
łaciński napis głosi: Bogu Najlepszemu, Największemu i Dziewicy Bogurodzicy, świętym patronom swoim, znakomity Zygmunt, król Polski, ten dzwon godny wielkości umysłu i czynów swoich kazał sporządzić Roku Pańskiego 1520 

Dzwon Zygmunta jest częścią unikalnego zespołu historycznych dzwonów zawieszonych na Wieży Zygmuntowskiej katedry wawelskiej. Pozostałe, niestety obecnie nie używane dzwony tego zespołu to Półzygmunt z 1463 roku (ton d', ok. 6500 kg), Urban z 1757 roku (ton h°, ok. 3000 kg), Kardynał z 1455 roku (ton es', ok. 3000 kg) i Głownik z 1460 roku (ton es', ok. 1900 kg).

źródło: wikipedia
Pokój kaliski 1343 2008-07-08
Pokój kaliski 1343
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 8 lipca
Wydarzenia w Polsce
1343 - Kazimierz III Wielki zawarł z zakonem krzyżackim pokój kaliski.
1659
- armia polsko-kozacko-tatarska pod wodzą Iwan Wyhowskiego zwyciężyła wojska rosyjskie w bitwie pod Konotopem.
1822 - powstała komisja śledcza do zbadania sprawy Waleriana Łukasińskiego i jego tajnej organizacji Towarzystwo Patriotyczne.
1917 - I wojna światowa: PPS przeszła do opozycji wobec państw centralnych.
1933 - Polska przystąpiła do tzw. bloku złotego. Szwajcaria, Belgia, Holandia, Włochy i Polska, pod przewodnictwem Francji, dążyły do dalszego utrzymania waluty opartej na złocie.
1935 - Sejm uchwalił nową ordynację w wyborach parlamentarnych.
1944 - II wojna światowa: rząd na emigracji upoważnił Delegaturę Rządu i Komendę Główną AK do ogłoszenia powstania w Warszawie.
1980 - rozpoczął się strajk w świdnickich zakładach WSK, zapoczątkowujący falę strajków w Polsce i przemiany polityczne.
2005 - powołano Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa.

Wydarzenia na świecie
1167 - bitwa pod Sirmium. Armia bizantyjska zwyciężyła armię węgierską.
1283 - nieszpory sycylijskie: morska bitwa koło Malty.
1455 – porwanie książąt z Altenburga. Kunz von Kauffung, Wilhelm von Mosen i Wilhelm von Schönfels uprowadzili dwóch synów elektora saskiego Fryderyka II Łagodnego.
1497 - Vasco da Gama wyruszył z portu w Lizbonie w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii.
1709 - Piotr I Wielki zadał pod Połtawą decydującą klęskę Karolowi XII i jego sojusznikowi hetmanowi Mazepie.
1716 - III wojna północna: flota duńsko-norweska pokonała Szwedów pod Dynekilen.
1815 - Ludwik XVIII powrócił do Paryża.
1937 - Japonia wypowiedziała wojnę Chinom
1990 - Niemcy zostały po raz trzeci piłkarskim mistrzem świata.
1997 - Węgry, Czechy i Polska zostały zaproszone do przystąpienia do NATO. 

Pokój kaliski 1343, polsko-krzyżacki traktat pokojowy zawarty 8 lipca 1343 w Kaliszu, dzięki któremu Kazimierz III Wielki w zamian za uznanie praw zakonu krzyżackiego do ziemi chełmińskiej, michałowskiej i Pomorza Gdańskiego odzyskał Kujawy i ziemię dobrzyńską.

Pokój ten oznaczał ustępstwa terytorialne ze strony Polski, lecz z punktu widzenia polskiej racji stanu musiał zostać zawarty. Mimo wyroku papieskiego sądu polubownego, stwierdzającego że Pomorze Gdańskie, ziemia chełmińska i michałowska należą do Polski, zakon krzyżacki nie oddał ich dobrowolnie.

Papież Benedykt XII nie podtrzymał postanowień procesu warszawskiego, zlecając ponowne zbadanie zasadności roszczeń Polski do spornych ziem. Następca Benedykta XII, Klemens VI okazał się stronnikiem Krzyżaków. W tych warunkach Kazimierz Wielki mógł albo z nimi walczyć, albo zawrzeć pokój. Król wybrał "mniejsze zło", ponieważ Krzyżacy byli wtedy u szczytu swojej potęgi i wynik ewentualnej wojny byłby z pewnością dla Polski niekorzystny oraz oddaliłby na wiele lat możliwość odzyskania ziem pomorskich. W wyniku postanowień traktatu, Kazimierz III Wielki miał się zrzec tytułu pana i dziedzica Pomorza w tytulaturze i na pieczęciach. 

Uznawano jednakże zasadę wcześniejszego zwierzchnictwa króla polskiego nad Pomorzem, ziemią chełmińską i michałowską, Kazimierz Wielki nie potwierdzał Zakonowi praw do Pomorza ani nie nadawał go Krzyżakom, zrzekał się jedynie wszelkich praw do tych ziem. Już w samym żądaniu Krzyżaków aby król zrzekł się praw do Pomorza kryło się jednak uznanie go (zwłaszcza po rezygnacji z pretensji do korony polskiej Jana Luksemburskiego) za prawowitego dziedzica tych ziem. 

Dużym sukcesem dyplomacji polskiej było zrezygnowanie z wypracowanej w 1335 r. w Wyszehradzie (podczas arbitrażu władców Węgier i Czech) formuły "Pomorza jako wieczystej jałmużny" dla Zakonu. Tym samym w traktacie kaliskim, tak naprawdę zawartym w Wierzbiczanach koło Inowrocławia, król polski dawał jasno do zrozumienia, że został zmuszony do zrzeczenia się praw do Pomorza, a formuła: wieczysta jałmużna - byłaby zbytnim nadużyciem dla ziem, które tak naprawdę należały się Polsce, a bezprawnie zostały przez Krzyżaków zajęte w 1308 r. Jednocześnie król polski stawał się dobroczyńcą i patronem zakonu, który został zobowiązany do pomocy wojskowej i honorowych danin w pieniądzach i w naturze. W wypadku podjęcia przez zakon walki przeciw Polsce, tracił on teoretycznie prawa do otrzymanych darowizn.

Warunki pokoju kaliskiego, mimo odsunięcia w czasie możliwości odzyskania ziem pomorskich, miały niezwykle ważne znaczenie w ugruntowaniu idei ich zjednoczenia z Królestwem.

źródło: wikipedia
1807 pokój w Tylży 2008-07-07
1807 pokój w Tylży
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 7 lipca
Wydarzenia w Polsce 
1807 - Napoleon i Aleksander zawarli pokój w Tylży; powstały m.in. Księstwo Warszawskie i Wolne Miasto Gdańsk.
1905
- prezydentem Lwowa został Michał Michalski.
1944 - operacja Ostra Brama: oddziały AK wzięły udział w walkach o Wilno razem z Armią Czerwoną. Następnie, po zakończeniu walk, polskie oddziały zbrojne zostały rozbrojone i internowane przez NKWD.
1945 - naczelny dowódca Wojska Polskiego rozkazał utworzyć Dowództwo Marynarki Wojennej w Gdyni.
1997 - Nysa zalała Kłodzko dając początek powodzi tysiąclecia.

Wydarzenia na świecie
1456 - Joanna d'Arc została pośmiertnie oczyszczona z zarzutu herezji.
1543 - wojska francuskie dokonały inwazji Luksemburga.
1807 - Francja i Rosja zawarły pokój w Tylży.
1819 - w Boguminie uchwalono protokół bogumiński w sprawie kompleksowej regulacji rzeki Odry.
1865 - wojna secesyjna: powieszono czterech spiskowców zamieszanych w zabójstwo Abrahama Lincolna.
1937 - incydent na moście Marco Polo - początek wojny chińsko-japońskiej.
1941 - II wojna światowa: amerykańskie wojska wylądowały w Islandii celem zapobieżenia niemieckiej inwazji.
1967 - w Nigerii wojska rządowe zaatakowały zbuntowaną prowincję Biafra.
1969 - w Kanadzie ustanowiono język francuski językiem urzędowym na równi z językiem angielskim.
1978 - Wyspy Salomona uzyskały niepodległość (od Wielkiej Brytanii).
2005 - w Londynie przeprowadzono zamach terrorystyczny.
2007 - Benedykt XVI wydał motu proprio Summorum Pontificum, regulujące status mszy trydencka.
2007 - Live Earth 

Traktaty tylżyckie, pokój w Tylży – dwa porozumienia zawarte przez cesarstwo Francji z Imperium Rosyjskim i królestwem Prus w 1807.

Pierwszy traktat podpisany został 7 lipca 1807 roku przez cesarza Napoleona Bonaparte z carem Aleksandrem I.
 Do jego postanowień należało między innymi uznanie przez Rosję Księstwa Warszawskiego, Wolnego Miasta Gdańska oraz uznanie francuskich zdobyczy w Prusach. 
Mocą tego traktatu imperium rosyjskie przystąpiło do blokady kontynentalnej skierowanej przeciwko Wielkiej Brytanii. Cesarz Aleksander I Romanow uznał też królewskie tytuły braci Napoleona. W zamian Napoleon zgadzał się na aneksję przez Rosję departamentu białostockiego, który miał być jej przekazany przez Prusy jako obwód białostocki.

Rozmowy między Napoleonem a Aleksandrem prowadzono na tratwie ustawionej pośrodku nurtu Niemna, tak by żaden z władców nie musiał przybywać do drugiego.

Drugi traktat został zawarty przez Napoleona dwa dni później, 9 lipca, z Królestwem Prus. Prusy rezygnowały w nim z posiadłości w zachodnich Niemczech, na terytorium których utworzono Królestwo Westfalii. Utworzono Wolne Miasto Gdańsk, pozostające pod protektoratem Królestwa Saksonii i Królestwa Prus. Prusy zrzekały się ziem drugiego i części ziem pierwszego i trzeciego rozbioru Polski, czego skutkiem było utworzenie Księstwa Warszawskiego na mocy artykułu XV tego traktatu.

Postanowienia pokoju ukształtowały porządek polityczny i terytorialny, który przetrwał w ogólnym zarysie do roku 1813.

źródło: wikipedia
George W. Bush, amerykański polityk, prezydent USA 2008-07-06
George W. Bush, amerykański polityk, prezydent USA
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 6 lipca
Wydarzenia w Polsce
1280 - królowa Kinga ufundowała klasztor Klarysek w Starym Sączu.
1607 - rokosz Zebrzydowskiego: wojska koronne pokonały rokoszan w bitwie pod Guzowem.
1950 - w Zgorzelcu podpisano układ pomiędzy Polską a NRD, w którym uznano granice na Odrze i Nysie Łużyckiej.
1990 - ministrem obrony narodowej został wiceadm. Piotr Kołodziejczyk.

Wydarzenia na świecie
907 - Węgrzy pokonali wojska bawarskie w bitwie pod Bratysławą (Pożoń).
1253 - książę Mendog został koronowany na władcę państwa litewskiego.
1415 - Jan Hus został spalony na stosie podczas soboru w Konstancji.
1483 - Ryszard III został koronowany na króla Anglii.
1495 - wojna neapolitańska: bitwa pod Fornuovo.
1560 - Anglia i Szkocja podpisały Traktat Edynburski.
1758 - Klemens XIII został wybrany 248. papieżem.
1777 - wojna o niepodległość USA: zakończyła się bitwa o Fort Ticonderoga.
1785 - dolar został przyjęty jako waluta Stanów Zjednoczonych.
1809 - Napoleon pokonał armię austriacką pod Wagram w drugim dniu bitwy.
1885 - Ludwik Pasteur przeprowadził pomyślny test szczepionki przeciwko wściekliźnie na chłopcu pogryzionym przez wściekłego psa.
1919 - w Nowym Jorku wylądował brytyjski sterowiec R-34, kończąc pierwszy na świecie przelot obiektu tego typu nad Atlantykiem.
1934 - Heinrich Himmler objął kierownictwo obozów koncentracyjnych w Niemczech i wprowadził tam strażników SS. 
1946 - George W. Bush, amerykański polityk, prezydent USA
2005
- Londynowi przyznano prawo organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich 2012. 

George Walker Bush  (ur. 6 lipca 1946 w New Haven w Connecticut w USA) – prezydent Stanów Zjednoczonych wybrany w roku 2000. Sprawuje urząd od 20 stycznia 2001 roku do chwili obecnej. W wyborach prezydenckich 13 grudnia 2004 wybrany przez Kolegium Elektorów na drugą kadencję. Będzie sprawował urząd do 20 stycznia 2009.

Życie przed prezydenturą
Bush wychowywał się w Midland i Houston w Teksasie, z czwórką rodzeństwa: Jeb, Neil, Marvin i Dorothy. Młodsza siostra Robin zmarła w 1953 w wieku trzech lat na białaczkę. George Bush uczęszczał do Phillips Academy w Andover w stanie Massachusetts, gdzie zajmował się m.in. grą w baseball. Następnie studiował na uniwersytecie Yale, uzyskując licencjat (Bachelor) z historii w 1968. Według jego samego, był przeciętnym studentem.[1]

W maju 1968 został przyjęty do służby w lotnictwie Gwardii Narodowej Teksasu (Texas Air National Guard), pomimo uzyskania w teście zdolności najniższego akceptowalnego wyniku 25%. Po szkoleniu służył w bazie Ellington w Houston, latając na myśliwcach Convair F-102 Delta Dagger. Zdaniem jego krytyków, podczas służby cieszył się przywilejami związanymi z pozycją jego ojca, nie został też wysłany na wojnę w Wietnamie, w przeciwieństwie do wielu młodych Amerykanów w tym okresie. W maju 1972 uzyskał przeniesienie do Gwardii Narodowej Alabamy, w celu pracy w kampanii wyborczej do Senatu. Brak dowodów w dokumentacji, aby pełnił tam aktywną służbę i uczęszczał na ćwiczenia, a w sierpniu 1972 został zawieszony w lataniu z powodu nie podejścia do testów medycznych. W maju 1973 powrócił do Houston, w październiku 1973 został zwolniony ze służby przed sześcioletnim terminem w celu odbycia studiów w Harvard Business School[2].

Podczas studiów w Yale i Harvardzie, Bush często nadużywał alkoholu i zdarzały mu się zachowania naruszające porządek – sam przyznał później, że pił zbyt dużo i określał swoje zachowanie jako "nomadyczny okres nieodpowiedzialnej młodości". Twierdził też, że po 1974 nie używał narkotyków, uchylając się od skomentowania wcześniejszego okresu. W 1976 został ukarany za jazdę po użyciu alkoholu i zatrzymano mu prawo jazdy na dwa lata[1]. Od 1986 deklaruje abstynencję.

Po ukończeniu Uniwersytetu Harvarda ze stopniem magistra (MBA), Bush zajął pracę w przemyśle naftowym w Teksasie, zajmując stanowiska kierownicze w kilku spółkach. W 1977 ożenił się z Laurą Welch, po czym osiedlili się w Midland w Teksasie. Bush przeszedł wówczas za żoną z Kościoła Episkopalnego do Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego.

W 1978 Bush startował w wyborach do Izby Reprezentantów, lecz przegrał z Kentem Hance. W 1988 rodzina Bushów przeniosła się do Waszyngtonu, w celu pracy dla kampanii prezydenckiej ojca George'a. Po powrocie do Teksasu zainwestował w 1989 w drużynę baseballową Texas Rangers, w której sprzedaż udziałów w 1998 przyniosła mu zysk ponad 14 milionów dolarów.[1]

W 1995 Bush wygrał wybory na gubernatora Teksasu.

Wybór George'a W. Busha na prezydenta USA w 2000 roku wzbudził w części społeczeństwa amerykańskiego kontrowersje związane z wątpliwościami co do poprawności procesu liczenia głosów. George W. Bush otrzymał mniej głosów wyborców niż jego kontrkandydat Al Gore, jednak wygrał wybory uzyskując większość głosów Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych. Podobna sytuacja miała wcześniej miejsce w 1828, 1876 i ponownie w 1888 roku[3], gdy prezydentem został Benjamin Harrison, który zdobył o 100 tysięcy głosów mniej niż jego konkurent, prezydent Grover Cleveland. W listopadzie 2004 G. Bush wygrał wybory stosunkowo niewielką przewagą, pokonując kandydata demokratów Johna Kerry'ego i został wybrany ponownie na prezydenta na następne 4 lata.

Polityka Busha
George W. Bush wywodzi się z prawicowego skrzydła Partii Republikańskiej i startował do wyborów pod hasłem "powrotu do starych wartości". Jego dotychczasowa polityka jest wyraźnie pod wpływem neokonserwatystów (polityka zagraniczna i gospodarka) oraz paleokonserwatystów (polityka społeczna), co wywołuje niezadowolenie części społeczeństwa o poglądach lewicowych. Społeczeństwo amerykańskie jest podzielone, lecz jego większa część popierała tę politykę, co udowodniła wybierając G. Busha na drugą kadencję. Na zmianę nastrojów, a w szczególności na zmęczenie wojną w Iraku wskazują wybory w połowie kadencji ("midterm elections") w listopadzie 2006, po których Partia Demokratyczna posiada większość w obydwu izbach Kongresu, jak i na stanowiskach gubernatorów stanowych.

Prezydenturę Busha charakteryzuje kontynuacja polityki jego ojca oraz Ronalda Reagana 

Stosunki z Polską 
Trzykrotnie (w 2001, 2003 i 2007) złożył oficjalne wizyty w Polsce.

8 czerwca 2007 przybył z 4 godzinną wizytą do Polski. Swoim samolotem wylądował w Gdańsku, gdzie Bushów przywitała polska para prezydencka. Nieformalne rozmowy prezydentów (bez krawatów – protokół dyplomatyczny definiuje to jako nieformalna rozmowa) odbyły się w prezydenckim ośrodku na Helu. Bush oferuje Polsce modernizację polskich sił zbrojnych wzamian za instalację elementów tarczy antyrakietowej  Polska jest sojusznikiem USA w walce z terroryzmem. Władze RP w 2002 i 2003 wysłały kontyngenty do Afganistanu i Iraku. W kwestii wiz, które muszą kupić Polacy by móc polecieć do USA, mówił wielokrotnie, że ta sprawa leży w gestii Kongresu. Jednak podczas konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem powiedział: Ja rozumiem, że to frustrująca sprawa. Gdybym mieszkał w Polsce i chciał przyjechać do Ameryki, też byłbym sfrustrowany.

Inne

Żoną Busha jest od 5 listopada 1977 Laura Welch. Mają córki bliźniaczki Barbarę i Jennę urodzone 25 listopada 1981. 10 maja 2008 Jenna wyszła za mąż za Henry'ego Hagera, syna przewodniczącego Partii Republikańskiej w Wirginii.

Prezydent jest człowiekiem głęboko wierzącym. Należy do kościoła metodystycznego. Religia pomogła mu wyrwać się z alkoholizmu w 1986.

Obaj kandydaci w wyborach prezydenckich roku 2004, Bush i John Kerry pochodzą z prominentnych rodzin amerykańskich i są kuzynami w ósmym stopniu pokrewieństwa.

George Bush został dwukrotne wybrany "Człowiekiem Roku" tygodnika Time. Pierwszy raz w roku 2000, a drugi w 2004. Jego ojciec – prezydent George H. W. Bush został wybrany raz – w 1988 roku.

Jest pierwszym i jak dotąd jedynym prezydentem USA, który podczas sprawowania urzędu trzykrotnie odwiedził Polskę (dwukrotnie za prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego i raz za Lecha Kaczyńskiego).

W kwietniu 2008 gościł w Białym Domu Benedykta XVI.

źródło: wikipedia
1921 zakończyło się III powstanie śląskie. 2008-07-05
1921  zakończyło się III powstanie śląskie.
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 5 lipca
Wydarzenia w Polsce 
1600 - wydano akt fundacyjny Akademii Zamojskiej.
1626 - wojska szwedzkie dokonały desantu w Piławie.
1921 - zakończyło się III powstanie śląskie.
1943 - II wojna światowa: utworzono komórkę Komendy Głównej AK - Kierownictwo Walki Podziemnej.
1945 - USA i Wielka Brytania uznały Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.
1946 - wprowadzono prewencyjną cenzurę prasową. Powołano Urząd Kontroli Prasy.
1978 - zakończył się lot statku kosmicznego Sojuz 30 z Mirosławem Hermaszewskim na pokładzie.
1991 - Sejm wprowadził ustawę o powszechnym podatku dochodowym od osób fizycznych.
1993 - wszedł w życie podatek od wartości dodanej VAT.
2000 - rozpoczął się zlot żaglowców Cutty Sark Tall Ship Races w Gdańsku. Parada żaglowców na Zatoce Gdańskiej.
2005 - koncert grupy rockowej U2 na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Wydarzenia na świecie
83 p.n.e. - w wyniku pożaru całkowitemu zniszczeniu uległa świątynia Jowisza na Kapitolu w Rzymie.
1770 - rozpoczęła się morska bitwa pod Czesmą.
1687 - Isaac Newton opublikował dzieło Philosophiae Naturalis Principia Mathematica.
1809 - V koalicja antyfrancuska: rozpoczęła się bitwa pod Wagram.
1811 - Kongres zwołany z inicjatywy Simóna Bolívara proklamował w Caracas pełną niepodległość Wenezueli.
1814 - wojna brytyjsko-amerykańska: bitwa pod Chippewa.
1830 - Francja rozpoczęła inwazję Algierii.
1865 - w Anglii wprowadzono pierwsze na świecie ograniczenie prędkości.
1884 - Kamerun stał się kolonią niemiecką.
1940 - II wojna światowa: Wielka Brytania i francuski rząd Vichy zerwały stosunki dyplomatyczne.
1943 - II wojna światowa: rozpoczęła się bitwa na łuku kurskim.
1946 - w Paryżu pierwszy raz zaprezentowano publicznie kostium bikini.
1950 - Kneset przyjął ustawę o powrocie.
1950 - wojna koreańska: pierwsze starcie wojsk amerykańskich i północnokoreańskich.
1962 - Algieria uzyskała niepodległość od Francji.
1975 - Republika Zielonego Przylądka uzyskała niepodległość od Portugalii.
1996 - narodziła się owca Dolly, pierwszy sklonowany z dorosłych komórek somatycznych ssak. 

III powstanie śląskie – wystąpienie zbrojne od 2/3 maja do 5 lipca 1921 mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Duże znaczenie dla całości powstańczego frontu i sukcesu powstania miała pozycja nad rzekami Olzą i Odrą w pobliżu Wodzisławia Śląskiego i Raciborza. Przerwanie frontu w tym miejscu groziłoby wejściem Niemców na tyły powstańców i klęską całego powstania. Niemiecki atak 23 maja 1921 znad Olzy na Wodzisław Śląski został krwawo odparty przez oddziały grupy "Południe" i ostatecznie zdołano utrzymać pozycje obronne na linii Odry. Oddziałami polskimi dowodził z sztabu w Wodzisławiu Bronisław Sikorski ps. Cietzew. Ostatecznie walki pod Olzą przerwane zostały w wyniku ogłoszonego zawieszenia broni.

Na początku czerwca strony oddzielono kordonem wojsk francuskich i włoskich, a 5 lipca 1921 zawarto rozejm 

Ostatecznie Komisja Międzysojusznicza podjęła korzystne dla Polski decyzje w sprawie Śląska, według których obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. 1/3 spornego terytorium. Polsce przypadło 50% hutnictwa i 76% kopalń węgla. Miało to ogromne znaczenie dla gospodarczego bytu II Rzeczypospolitej. Cel powstania został w dużej mierze osiągnięty.

17 czerwca 1922 r. wojska polskie przekroczyły granicę koło Szopienic i wkroczyły na Śląsk. Władze polskie objęły powiat katowicki. Zajmowanie przypadłych Polsce terenów trwało do 4 lipca. Pierwszym wojewodą śląskim został Józef Rymer. 16 lipca 1922 roku podpisano w Katowicach dokument upamiętniający przejęcie części Śląska przez Rzeczpospolitą.

źródło: wikipedia
1776 Stany Zjednoczone ogłosiły niepodległość. 2008-07-04
1776  Stany Zjednoczone ogłosiły niepodległość.
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 4 lipca 
Wydarzenia w Polsce
1610 - Hetman Stanisław Żółkiewski odniósł zwycięstwo pod Kłuszynem nad wojskami moskiewskimi, które szły z odsieczą Smoleńskowi.
1890 - W Krakowie pochowano szczątki Adama Mickiewicza.
1916 - Rozpoczęła się krwawa bitwa Legionów Polskich z Rosjanami pod Kostiuchnówką.
1920 - Wojna polsko-bolszewicka: ruszyła ofensywa Tuchaczewskiego.
1922 - W Rybniku podpisano protokół przejęcia przez Polskę przyznanej części Górnego Śląska.
1941 - II wojna światowa: dokonano egzekucji polskich uczonych we Lwowie.
1946 - W Kielcach doszło do pogromu Żydów (42 zamordowanych).
2002 - Huraganowy wiatr na Mazurach zniszczył znaczne obszary kompleksów leśnych północno-wschodniej Polski.
2002 - Przeprowadzono blokadę kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Tatrach (akcja "Tatry nie obronią się same").

Wydarzenia na świecie 
1054
- W gwiazdozbiorze Byka wybuchła supernowa SN 1054 o jasności dorównującej Wenus. Jej pozostałością jest Mgławica Krab.
1187 - Wyprawy krzyżowe: chrześcijanie ponieśli klęskę w bitwie pod Hittin.
1712 - W Nowym Jorku stracono 12 niewolników za wzniecenie powstania w którym zginęło 9 białych.
1776 - Stany Zjednoczone ogłosiły niepodległość.
1802 - Oficjalnie otwarto akademię wojskową West Point.
1827 - W stanie Nowy Jork zniesiono niewolnictwo.
1865 - Opublikowano Alicję w Krainie Czarów.
1876 - Podczas uroczystości stulecia USA została odczytana deklaracja praw kobiet.
1884 - W Paryżu przekazano Statuę Wolności ambasadorowi amerykańskiemu jako dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego.
1942 - II wojna światowa: Zakończyły się walki na Półwyspie Chersońskim. Cały Krym znalazł się w rękach Niemców.
1946 - Filipiny uzyskały niepodległość (od USA). Pierwszym prezydentem został Manuel Roxas.
1950 - Radio Wolna Europa rozpoczęło nadawanie.
1953 - Imre Nagy został premierem Węgier i zapowiedział nowy kurs w polityce ekonomicznej kraju.
1954 - W Bernie (Szwajcaria) odbył się finał mistrzostw świata w piłce nożnej RFN – Węgry 3:2 (2:2)
1957 - Premiera Fiata 500 w Turynie
1976 - Izraelskie służby specjalne przeprowadziły operację Entebbe.
1987 - We Francji były szef Gestapo Klaus Barbie otrzymał wyrok dożywotniego więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości.
1997 - NASA: na Marsie wylądowała amerykańska sonda Pathfinder.
2004 - Grecja pokonała Portugalię w finałowym meczu Euro 2004 i została mistrzem Europy.
2005 - Impaktor sondy Deep Impact uderzył w kometę Tempel 1.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, United States of America, w skrócie: US, USA) – państwo położone w Ameryce Północnej. Graniczy z Kanadą od północy i Meksykiem od południa; od wschodu granicę kraju stanowi Ocean Atlantycki, od północnego wschodu Ocean Arktyczny, a od zachodu Ocean Spokojny. Trzecie państwo świata pod względem terytorium (po Rosji i Kanadzie) oraz trzecie pod względem liczby ludności (po Chinach i Indiach).

W 1773 roku Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska otrzymała od rządu prawo do sprzedaży herbaty amerykańskim koloniom z pominięciem ceł i podatków, co wyraźnie uderzało w lokalnych importerów tego produktu. W odpowiedzi kilkudziesięciu członków konspiracyjnej organizacji Synowie Wolności, tuż po przypłynięciu transportu herbaty do portu w Bostonie wdarło się na pokłady statków (w przebraniach Indian) i cały ładunek zniszczono. Zajście nazwano ironicznie herbatką bostońską. Reakcją brytyjską było zamknięcie bostońskiego portu, co spowodowało zakłócenia handlu w regionie. Nastroje społeczne uległy radykalizacji, a zwołany w 1774 I Kongres Kontynentalny podjął decyzję do przygotowania zbrojnego wystąpienia, usiłując jednak nadal prowadzić rokowania ze stroną brytyjską.
Polityka prowadzona przez Wielką Brytanię, zwłaszcza w latach 60. i 70. XVIII wieku oraz szerzące się idee oświeceniowe dokonały gruntownej zmiany w społeczeństwie kolonistów. Przestawali być już poddanymi brytyjskimi i jawnie zaczęli dążyć do niezależności. Zachodzące w tym czasie procesy i wydarzenia tego okresu zwane są rewolucją amerykańską. 19 kwietnia 1775 roku doszło do pierwszej konfrontacji zbrojnej sił kolonistów z armią brytyjską – bitwy pod Lexington. 

Walki rozgorzały na większym obszarze. Dowództwo sił kolonialnych zostało powierzona Jerzemu Waszyngtonowi. W wojnie tej wyróżnili się Thomas Jefferson, Benjamin Franklin, John Adams, James Monroe, Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Marie Joseph de La Fayette.
Obradujący od 1775 roku II Kongres Kontynentalny w dniu 4 lipca 1776 ogłosił Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych. Oznaczało to formalne zerwanie związków angielskich kolonii w Ameryce Północnej z Wielką Brytanią. Twórcą deklaracji był Thomas Jefferson, a jej sygnatariuszy nazwano Ojcami-Założycielami. Oto najważniejsze wydarzenia wojny o niepodległość USA:

bitwa pod Lexington i Concord
bitwa pod Quebecem
oblężenie Bostonu
bitwa pod Bunker Hill
deklaracja niepodległości
bitwa pod Pell's Point
bitwa pod Princeton
bitwa pod Oriskany
bitwa pod Savannah
bitwa pod Saratogą
traktat paryski, zwany pokojem wersalskim

Waszyngton przeprawia się przez DelawarePokój z 1783 roku zakończył wojnę i uznał istnienie nowego państwa Stanów Zjednoczonych Ameryki z Missisipi jako zachodnią granicą. Koloniści wyrwali się spod panowania Jerzego III. 

źródło: wikipedia
Jerzy Buzek, polski polityk, premier Polski 2008-07-03
Jerzy Buzek, polski polityk, premier Polski
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 3 lipca
Wydarzenia w Polsce
1924 - reprezentacja Polski po raz pierwszy uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich. 
1940 - Jerzy Buzek, polski polityk, premier Polski
1961 - urodził się 30-milionowy obywatel Polski.
1967 - katastrofa kolejowa koło Działdowa.

Wydarzenia na świecie
1778 - Prusy wypowiedziały wojnę Austrii.
1814 - Amerykanie starli się z Brytyjczykami pod Fort Erie.
1815 - wojska koalicji antyfrancuskiej wkroczyły do Paryża.
1844 - zginęła najprawdopodobniej ostatnia para alki olbrzymiej i tym samym gatunek został uznany za wymarły.
1864 - Ziemia została opasana kablem telegraficznym.
1866 - wojna siedmiotygodniowa: Austriacy ponieśli klęskę w bitwie pod Sadową.
1890 - Idaho jako 43 stan dołączyło do Unii.
1928 - Londyn: pierwsza transmisja telewizyjna w kolorze.
1962 - zakończyła się wojna o niepodległość Algierii.
1985 - na ekranach amerykańskich kin zadebiutowała pierwsza część trylogii Powrót do przyszłości.
1988 - amerykański krążownik zestrzelił irański samolot pasażerski.
1996 - do Szkocji powrócił Kamień Przeznaczenia.
2005 - w Hiszpanii weszła w życie ustawa legalizująca małżeństwa homoseksualne.
2006 - asteroida 2004 XP14 podczas swego przelotu zbliżyła się do Ziemi na odległość 432 308 km.
2006 - ponad 30 osób zginęło w Walencji w katastrofie metra. 

Jerzy Karol Buzek (ur. 3 lipca 1940 w Śmiłowicach na Zaolziu) – polski polityk, profesor nauk technicznych, poseł na Sejm III kadencji oraz premier rządu RP w latach 1997-2001, deputowany do Parlamentu Europejskiego, wybrany 13 czerwca 2004 największą w Polsce liczbą głosów.

Jest członkiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Mąż Ludgardy Buzek, ojciec aktorki Agaty Buzek. 
Kariera naukowa
Ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w 1963 ze specjalizacją inżynieria chemiczna. Od 1997 jest profesorem nauk technicznych. Był pracownikiem naukowym w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. Posiada tytuł Doctora honoris causa uniwersytetów w Seulu i Dortmundzie, Politechniki Opolskiej, a od 10 grudnia 2007 także Politechniki Śląskiej.

W 1998 został laureatem Nagrody im. Grzegorza Palki. W tym samym roku został również uznany Europejczykiem Roku przez Forum Izb Gospodarczych Unii Europejskiej oraz Człowiekiem Roku według tygodnika "Wprost".

Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2001 wrócił do pracy naukowej, zostając prorektorem ds. nauki Akademii Polonijnej w Częstochowie oraz wykładowcą na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej.

Kariera polityczna 
Od 1980 był aktywnym działaczem NSZZ Solidarność zarówno w okresie legalnej działalności 1980-1981 i od 1989 oraz jako organizator struktur podziemnych na Śląsku i w Zagłębiu. Zasiadał we władzach regionalnych i krajowych związku, był przewodniczącym I, IV, V i VI krajowego zjazdu.

W latach 1997-2001 pełnił funkcję premiera rządu koalicji AWS-UW, potem mniejszościowego rządu AWS. Kierowany przez niego rząd wprowadził tzw. "cztery reformy" (emerytalną, zdrowia, administracji i oświaty). Był drugim w dziejach Polski ewangelikiem na stanowisku premiera rządu, po Felicjanie Sławoj Składkowskim.

Po wyborach w 2001 zrzekł się stanowiska szefa Ruchu Społecznego, ustępując na rzecz Mieczysława Janowskiego.

Eurodeputowany
13 czerwca 2004 został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego z listy Platformy Obywatelskiej. Uzyskał w wyborach 173 389 głosów (to jest 22,14% wszystkich głosów oddanych w okręgu śląskim i najwięcej spośród wszystkich polskich kandydatów).

W Parlamencie Europejskim jest członkiem największej frakcji politycznej - Europejskiej Partii Ludowej - Europejskich Demokratów (EPP-ED).

10 października 2006 został wybrany "Eurodeputowanym roku" w kategorii badania naukowe i technologie. Nagrodę otrzymał od miesięcznika "The Parliament Magazine

źródło: wikipedia
Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Nagrody Nobla 2008-07-02
Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Nagrody Nobla
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 2 lipca
Wydarzenia w Polsce 
1863
- pod Radziłłowem powstańcy styczniowi stoczyli bitwę z Rosjanami.
1886 - objawienie w Przyłękowie.
1917 - w związku z kryzysem przysięgowym Józef Piłsudski wystąpił z Tymczasowej Rady Stanu.
 1923 - Wisława Szymborska, polska poetka, laureatka Nagrody Nobla
1927 - w Wilnie Aleksander Kakowski koronował obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, zwanej też Madonną Wileńską lub Ostrobramską Matką Miłosierdzia.
1947 - Sejm podjął uchwałę, na mocy której tereny obozów: Auschwitz-Birkenau, Majdanek, Stutthof i Łambinowice zostały uznane za pomniki męczeństwa narodu polskiego i innych narodów.

Wydarzenia na świecie
1549
- Zygmunt August zawarł w Pradze przymierze z królem Czech Ferdynandem Habsburgiem.
1644 - bitwa pod Marston Moor: wojska Cromwella rozgromiły wojska zwolenników króla Anglii Karola I.
1776 - Amerykański Kongres Kontynentalny przyjął rezolucję zrywającą więzi z Wielką Brytanią (właściwa Deklaracja Niepodległości została przyjęta trzy dni później – 4 lipca).
1900 - nad Friedrichshafen wzniósł się w powietrze pierwszy sterowiec.
1921 - w bokserskiej "walce stulecia" Jack Dempsey pokonał Georgesa Carpentiera.
1928 - w Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21 rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1940 - II wojna światowa: Adolf Hitler wydał rozkaz opracowania planu uderzenia na Wyspy Brytyjskie (operacja "Seelöwe").
1947 - w miejscowości Roswell, w stanie Nowy Meksyk (Stany Zjednoczone) rzekomo rozbił się niezidentyfikowany obiekt latający (UFO).
1950 - wojska lądowe Stanów Zjednoczonych wkroczyły do Korei.
1964 - prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Murzynów; dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1966 - Francuzi przeprowadzili swoją pierwszą próbę atomową na atolu Mururoa.
1972 - Indie i Pakistan podpisały porozumienie w mieście Simla wytyczające nową linię demarkacyjną w Kaszmirze.
1976 - proklamowano powstanie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
2000 - piłkarze Francji pokonali w meczu finałowym turnieju piłkarskiego Euro 2000 reprezentację Włoch 2:1.
2002 - Steve Fossett jako pierwszy człowiek na świecie okrążył balonem kulę ziemską bez międzylądowania. 

Wisława Szymborska (ur. 2 lipca 1923 w Bninie), polska poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
Twórczość literacka

Pierwsze wiersze opublikowała w krakowskim "Dzienniku Polskim", następnie w "Walce" i "Pokoleniu". W tych czasach Szymborska była związana ze środowiskiem akceptującym socjalistyczną rzeczywistość. W latach 1947-1948 była sekretarzem dwutygodnika oświatowego "Świetlica Krakowska" i – między innymi – zajmowała się ilustracjami do książek.

W kwietniu 1948 r. wyszła za mąż za poetę Adama Włodka. Nowożeńcy zamieszkali w krakowskiej "kolonii literatów" przy ul. Krupniczej. Niepowtarzalny klimat tego środowiska miał inspirujący wpływ na twórczość poetki. Z mężem rozwiodła się w roku 1954.

W 1949 roku pierwszy tomik wierszy Szymborskiej Wiersze (wg innych źródeł Szycie sztandarów) nie został przyjęty do druku, gdyż "nie spełniał wymagań socjalistycznych". Debiutem książkowym został wydany w roku 1952 tomik wierszy Dlatego żyjemy z wierszami m.in. "Młodzieży budującej Nową Hutę" czy "Lenin". Szymborska została przyjęta do Związku Literatów Polskich. Była członkiem PZPR do 1966. W 1953 podpisała się pod wspólną rezolucją grupy członków krakowskiego oddziału ZKP, potępiającą duchownych skazanych w procesie księży z kurii krakowskiej[1]. Już w 1957 Szymborska nawiązała kontakty z paryską "Kulturą" i Jerzym Giedroyciem. W 1964 Szymborska znalazła się wśród sygnatariuszy sfałszowanego przez władze protestu potępiającego Radio Wolna Europa za nagłośnienie Listu 34[2].

W 1975 podpisała protestacyjny list 59, w którym czołowi polscy intelektualiści, protestowali przeciwko zmianom w konstytucji, wprowadzającym zapis o kierowniczej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR.

Szymborska jest nierozerwalnie związana z Krakowem i wielokrotnie podkreślała swoje przywiązanie do tego miasta.

W latach 1953-1981 była członkiem redakcji "Życia Literackiego", gdzie od 1968 roku prowadziła stałą rubrykę "Lektury nadobowiązkowe", które zostały później opublikowane także w formie książkowej. W latach 1981-1983 wchodziła w skład zespołu redakcyjnego krakowskiego miesięcznika "Pismo" .

Uhonorowana Nagrodą Goethego w 1991, a później także Nagrodą Herdera. Orędownikiem poezji Szymborskiej w Niemczech jest Karl Dedecius tłumacz literatury polskiej.

Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania poetce nagrody napisał: "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

Za pomoc dla świdnickich dzieci otrzymała Dziecięcą Nagrodę SERCA. Za pośrednictwem Jacka Kuronia i jego Fundacji "Pomoc Społeczna SOS" przekazała część Nagrody Nobla na zakup okien do budowanego w Świdnicy Europejskiego Centrum Przyjaźni Dziecięcej.

Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W 1996 roku otrzymała tytuł Człowiek Roku tygodnika Wprost.

W twórczości Wisławy Szymborskiej ważne miejsce zajmują także limeryki, z tego względu zasiada ona w Loży Limeryków, której prezesem jest jej sekretarz Michał Rusinek.

źródło: wikipedia
1942 II wojna światowa: ropoczęła się I bitwa pod El Alamein. 2008-07-01
1942  II wojna światowa: ropoczęła się I bitwa pod El Alamein.
Najważniejsze daty i wydarzenia historyczne dnia: 1 lipca
Wydarzenia w Polsce
1569 - zaprzysiężono unię polsko-litewską, powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów. Polska i Litwa stały się jednym państwem ze wspólnym sejmem i senatem.
1945 - Rada Jedności Narodowej podjęła decyzję o samorozwiązaniu.
1980 - podwyżka cen mięsa, która spowodowała liczne strajki.
2005 - samosąd we Włodowie: we Włodowie koło Dobrego Miasta zlinczowano recydywistę grożącego mieszkańcom maczetą.
2007 - liberalizacja rynku energii elektrycznej w Polsce: w związku z procesem liberalizacji rynku energii elektrycznej ponad 15 mln odbiorców uzyskało prawo wyboru dostawcy (sprzedawcy) energii.

Wydarzenia na świecie
69 - rzymskie oddziały w Egipcie obwołały Wespazjana cesarzem.
1097 - I wyprawa krzyżowa: krzyżowcy odnieśli zwycięstwo w bitwie pod Doryleum.
1704 - Anglicy zajęli Gibraltar.
1863 - Wojna secesyjna: rozpoczęła się bitwa pod Gettysburgiem.
1867 - Konfederacja Kanady: wszedł w życie akt Confederation of Canada - rocznica tej daty obchodzona jest w Kanadzie jako święto narodowe Canada Day.
1873 - Wyspa Księcia Edwarda dołączyła do Konfederacji Kanady.
1878 - w Prizrenie w Serbii powstała Liga Albańska.
1881 - pierwsze międzynarodowe połączenie telefoniczne pomiędzy miejscowościami St. Stephen w Kanadzie a Calais w USA.
1890 - Wielka Brytania i Niemcy zawarły traktat, na mocy którego Helgoland przeszedł pod kontrolę niemiecką, a Zanzibar brytyjską.
1921 - założono Komunistyczną Partię Chin.
1942 - II wojna światowa: ropoczęła się I bitwa pod El Alamein.
1968 - Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR i 58 państw podpisało Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. 
1987 - rozpoczęto drążenie tunelu pod kanałem La Manche.
1990 - wprowadzono unię walutową, gospodarczą i socjalną pomiędzy RFN i NRD.
1991 - rozwiązano Układ Warszawski.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
1997 - Wielka Brytania przekazała władzę nad Hongkongiem Chińskiej Republice Ludowej.
2004 - Horst Köhler został prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. 

I bitwa pod El Alamein – bitwa stoczona w ramach zachodniej kampanii pustynnej w dniach 1-31 lipca 1942 r. między włoskimi wojskami i niemieckimi oddziałami Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommla, a brytyjską 8 Armią dowodzoną przez gen. Claude'a Auchinlecka.

Po porażce w bitwie pod Gazala w czerwcu 1942 r. brytyjska 8 Armia wycofała się z Mersa Matruh na linię Alamein w Egipcie, 60-kilometrową lukę między El Alamein i depresją Al-Kattara na Pustyni Libijskiej.

1 lipca nastąpił atak Afrika Korps. Linie alianckie wytrzymały atak i spowodowały utknięcie oddziałów Osi. 2 lipca Rommel skoncentrował swoje siły na północy, zamierzając obejść El Alamein. Gen. Auchinleck zarządził kontratak na centrum linii przeciwnika, jednak bez rezultatu. Wskutek silnego oporu wojsk alianckich Rommel zdecydował się dokonać przegrupowania i bronić osiągniętych rubieży.

Auchinleck zaatakował ponownie 10 lipca w Tel el Eisa na północy, biorąc do niewoli ok. tysiąca jeńców. Po nieudanym kontrataku Niemców brytyjski generał ponownie zaatakował w centrum, staczając dwie kolejne potyczki pod Ruweisat, 14 i 21 lipca. Nie przyniosły one sukcesu, a brak broni pancernej, która nie dotarła na czas do piechoty, spowodował utratę 700 żołnierzy. Pomimo tego 27 lipca przypuszczono dwa kolejne ataki na północ od Tel el Eisa, jednak z niewielkim skutkiem – drugi atak, pod Miterija, okazał się pechowy, gdyż z powodu nieoczyszczenia pól minowych do żołnierzy nie dotarła broń pancerna, która mogła ich skutecznie wesprzeć w obliczu niemieckiego kontrataku.

8 Armia była wyczerpana i Auchinleck rozkazał zakończyć operacje ofensywne i rozpocząć umacnianie linii obronnych, spodziewając się poważniejszej ofensywy niemieckiej.

Bitwa doprowadziła do sytuacji patowej, jednak postępy wojsk Osi na Aleksandrię i Kair zostały zatrzymane. Podjęta przez Rommla w sierpniu kolejna próba obejścia lub przełamania sił alianckich została zniweczona w bitwie pod Alam Halfa, a w październiku wzmocniona 8 Armia, teraz pod dowództwem marszałka Montgomery'ego, ostatecznie pokonała siły Osi w II bitwie pod El Alamein.

źródło: wikipedia
<< Lipiec 2008 >>
PonWtŚrCzwPiąSobNie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
O mnie
JanusPablo
39
,
Gliwice
Słówko o mnie
Mam na imię Paweł, ukończyłem Historię na Uniwersytecie Opolskim moją pasją jest historia,psychologia
Zobacz mój profil
Oddaj głos na mojego bloga!
Aktualna liczba głosów:
 
1914
Oddaj głos na szablon!
Aktualna liczba głosów:
 
3581
Archiwum
Rok 2015
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2014
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2013
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2012
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2011
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2010
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2009
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Lipiec
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2008
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
[ Lipiec ]
Czerwiec
Maj
Kwiecień
Marzec
Luty
Styczen
Rok 2007
Grudzień
Listopad
Październik
Wrzesień
Sierpień
Wyszukiwanie
Wyszukaj w tym blogu:
Fraza:
Od kalendarz do kalendarz
 
Księga gości
 
Statystyki
Liczba osób które odwiedziły mojego bloga:
 
29423
Liczba osób które skomentowały mojego bloga:
 
42
Liczba osób które wpisały sie do Ksiegi Gosci:
 
9
Zobacz serwisy INTERIA.PL